Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2017

Jestem dobrym Polakiem, szanuję swoją ojczyznę – zajęcia w Filii nr 6 - relacja

16-11-2017

Jestem dobrym Polakiem, szanuję swoją ojczyznę – zajęcia w Filii nr 6

Z okazji Święta Niepodległości Filia nr 6 w Rzeszowie zorganizowała zajęcia pod hasłem „Jestem dobrym Polakiem, szanuję swoją ojczyznę”, które stały się punktem wyjścia do rozmowy o najważniejszych informacjach o Polsce, jej historii, tradycji, ważnych wydarzeniach i miejscach. Najwięcej uwagi poświęciliśmy rozmowie o naszych symbolach narodowych –  hymnie „Mazurku Dąbrowskiego", biało-czerwonej fladze oraz o Orle Białym widniejącym na naszym herbie. Uczniowie mieli okazje wysłuchać opowiadania „Jeszcze Polska…” Kazimierza Szymeczki, w którym trzech bohaterów – Historynek, Wierszynek i Militarek przybliżyli uczniom historię powstania naszego hymnu narodowego.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra edukacyjna „Polak Mały”, projektu edukacyjnego IPN „Historia w kolorach”. Pracując w zespołach uczniowie w łatwy i atrakcyjny sposób przypomnieli sobie cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, a następnie go odśpiewali, pamiętając o zachowaniu właściwej postawy. Podczas zajęć nie zabrakło także rozmów o pierwszym polskim hymnie „Bogurodzicy” oraz o „Rocie” Marii Konopnickiej.

Na zakończenie dzieci obejrzały film animowany „Polskie symbole narodowe” Instytutu Pamięci Narodowej, który był podsumowaniem spotkania i zdobytej podczas zajęć wiedzy.

Natalia Szwedo

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.