Archiwum wydarzeń 2014

ZIMA W DOBRANOCKACH –
wystawa plenerowa –
Filia nr 6

Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie we współpracy z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie zorganizowała wystawę plenerową „Zima w Dobranockach”, zaprezentowaną w sali SODK – Nowe Miasto. Wystawie towarzyszyło spotkanie edukacyjne poprowadzone przez Katarzynę Lubas – Dyrektor Muzeum Dobranocek. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkoli Publicznych nr 9, 32, 38, 43.

Dobranocki to najbliższe dziecku utwory, silnie oddziałują na wyobraźnię, pomagają zrozumieć ludzi, kształtują osobowość. Wieczorynki się zmieniają, tak jak zmienia się rzeczywistość, w której żyjemy, ale do dziś wszystkie dzieci znają śmieszne perypetie Bolka i Lolka, pouczające rady Misia Uszatka, sympatyczną Pszczółkę Maję.

Nasz gość wprowadził uczestników w cudowny bajkowy świat, opowiadając ciekawostki z życia ulubionych bajkowych postaci i ich twórców. Dzieci poznały także przygody mniej znanych i dziś już trochę zapomnianych bohaterów – „Jacka i Agatkę”, „Gąskę Balbinkę” i „Piaskowego Dziadka”.

Dużym zaskoczeniem i wielką niespodzianką była wizyta Reksia, który przybył specjalnie na spotkanie z dziećmi. Reksio przywitał się z każdym uczestnikiem, wspólnie zaśpiewał piosenkę oraz chętnie pozował do zdjęć.

Warto zachęcać dzieci do oglądania bajek z naszego dzieciństwa, bo przekazują one ponadczasowe treści – uczą tolerancji, zasad dobrego wychowania, siły przyjaźni i wzajemnego wsparcia.

Wystawę „Zima w Dobranockach” można oglądać do końca grudnia w SODK – Nowe Miasto.

oprac. Natalia Szwedo

----------------------------------------------------------------------