Archiwum wydarzeń 2014

PORANEK Z WOJCIECHEM ULMANEM. Spotkanie autorskie w Filii nr 6 – relacja

03-12-2014

Poranek z Wojciechem Ulmanem.

Spotkanie autorskie – Filia nr 6

W ramach projektu Biblioteki Narodowej „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2./2014, Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie gościła Wojciecha Ulmana – artystę, fotografa, regionalnego autora książek dla dzieci: „Małe piękne światy”, „Moje zwierzaki”, „Modlitwa fotografa”, „Ufoludki”, „Bajki rzeszowskie”.

Nasz gość opowiedział zgromadzonym uczniom o swojej wielkiej pasji pisania i fotografowania. W niezwykle ciekawy sposób zaprezentował zbiór wierszy „Małe piękne światy”, połączony z przepięknymi fotografiami owadów, zwierząt i zjawisk przyrody. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem zdjęć przedstawiających w powiększeniu krople deszczu na pajęczynie, ważki czy muchy, które z bliska wyglądają zupełnie inaczej. Autor zachęcał zebranych do samodzielnego dostrzegania w życiu codziennym małych światów: spróbujcie wziąć do ręki lupę lub aparat i zobaczcie co w trawie piszczy, sami zachwyćcie się chrząszczem lub pajęczyną.

Przybyłe na spotkanie dzieci niczym prawdziwi reporterzy zadawali autorowi pytania – byli ciekawi kim jest dziewczynka z okładki „Małych pięknych światów”, jak to jest być pisarzem oraz dlaczego nasz gość lubi pisać dla dzieci. Wojciech Ulman odpowiedział, że dziecko to najlepszy odbiorca, można przekazać mu swoje widzenie świata i oddać cząstkę siebie. Dodał też, że dziewczynka z okładki to wnuczka Anastazja, dla której zaczął spisywać opowiadane bajki i tak rozpoczął swoją przygodę z pisaniem.

Na zakończenie uczniowie podziękowali autorowi za interesujące spotkanie i ustawili się w kolejce po autograf. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie wraz z opiekunami.

oprac. Natalia Szwedo

_______________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.