Archiwum wydarzeń 2014

POLACY RATUJĄCY ŻYDÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ – prelekcja dr Elżbiety Rączy w Filii nr 6 – relacja

01-12-2014

Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej

- prelekcja dr Elżbiety Rączy z Uniwersytetu Rzeszowskiego

- Filia nr 6

„Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” to temat prelekcji zorganizowanej w Filii nr 6 WiMBP w Rzeszowie, którą poprowadziła dr Elżbieta Rączy, pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. W tej wyjątkowej lekcji historii uczestniczyła młodzież z Gimnazjum nr 7 w Rzeszowie. Elżbieta Rączy skupiła się na bohaterskich postawach Polaków wobec Żydów, ukazała wiele pięknych, heroicznych i budujących postaw naszych rodaków w trudnym czasie niemieckiej okupacji.

Spotkanie było poświęcone wyjątkowej rodzinie Ulmów z Markowiej k. Łańcuta, która za pomoc Żydom zapłaciła najwyższą cenę. W marcu 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali Wiktorię i Józefa Ulmów oraz ich szóstkę dzieci, którzy pod swym dachem ukrywali Żydów. Rodzina Ulmów została zaliczona do grona „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. Warto dodać, że rok 2014 został ogłoszony w naszym regionie Rokiem Rodziny Ulmów, by upamiętnić 70. rocznicę ich tragicznej śmierci.

Uczestnicy spotkania obejrzeli również wstrząsający fragment filmu o rodzinie Kowalskich z okolic Radomia oraz zobaczyli wzruszające relacje naocznych świadków tragedii.

Dr Elżbieta Rączy podkreśliła, jak ważne jest przechowywanie wspomnień i pamiętanie o polskich bohaterach, którzy ryzykowali życiem swoim i swoich dzieci, by ocalić sąsiadów, polskich Żydów. Ludzie, którzy brali na siebie taką odpowiedzialność, odznaczali się nieprawdopodobną odwagą, podejmowali szlachetne działania – nie jednorazowo, ale nieustannie.

Zajęcia odbyły się w ramach Projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2./2014.

oprac. Natalia Szwedo

____________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.