Archiwum wydarzeń 2014

21-11-2014

Europejskie spotkania dla młodzieży

- Filia nr 6

W ramach projektu Biblioteki Narodowej „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2./2014, Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie zorganizowała europejskie spotkanie dla młodzieży z Gimnazjum nr 7. Zajęcia prowadziła Ewa Nowak-Koprowicz z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie, przewodnim tematem spotkania był kraj Niemcy, o którym ciekawie opowiedział nam nasz gość.

Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą na temat omawianego kraju, w praktyce sprawdzili swoją znajomość języka niemieckiego. Podczas zespołowej gry na oficjalnym portalu Unii Europejskiej europa.eu w wersji niemieckojęzycznej, wspólnie odkrywali bogactwo Europy. Odpowiadali na pytania dotyczące znanych europejskich postaci – naukowców, artystów, kompozytorów i sportowców.

Młodzież dowiedziała się, że Niemcy to państwo o największej liczbie ludności w UE, warto dodać, że pośród wszystkich mieszkańców Europy najwięcej jest tych osób, dla których językiem ojczystym jest właśnie niemiecki. Ewa Nowak-Koprowicz przybliżyła uczniom historię najbardziej znanej budowli – Bramy Brandenburskiej, która jest symbolem zjednoczenia Niemiec. Nie zabrakło również ciekawostek o najsłynniejszym festynie kultury ludowej Oktoberfest. Uczniowie chętnie rozmawiali o prężnie rozwijającej się gospodarce Niemiec, słynnej z takich sektorów, jak produkcja samochodów, sprzętu elektronicznego czy inżynierii precyzyjnej.

Poznawanie różnorodnych kultur, tradycji i języków otwiera drzwi do nowych przyjaźni i możliwości, dlatego tak ważne jest ukazywanie młodzieży korzyści wynikających z naszego członkostwa w Unii Europejskiej.

oprac. Natalia Szwedo

_____________________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.