Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2011

W FINLANDII - OJCZYŹNIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - Filia nr 6

08-12-2011

„Finlandia - Ojczyzna Świętego Mikołaja”

W dniu 6 grudnia, nasza biblioteka Filia Nr 6 WiMBP w Rzeszowie zaprosiła dzieci z klasy III a, ze Szkoły Podstawowej Nr 11 w podróż do Ojczyzny Św. Mikołaja – Finlandii. Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania i odczytania wiersza wprowadzającego atmosferę tajemniczości na temat Mikołaja i jego historii.

„Gdzie kraj jezior jest wspaniały?
                                         Gdzie polarne są niedźwiedzie?
                                         Gdzie saniami z prezentami
                                         w noc Mikołaj Święty jedzie?”

Jak zawsze w tą niezwykłą podróż zabrała nas pani Kasia z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie. Zaprosiła uczestników do wspólnego wyznaczenia trasy podróży do zimowej krainy. Mapa Europy stała się głównym przewodnikiem dotarcia do celu. W parę chwil znaleźliśmy się w pachnącym magią i śniegiem – Półwyspie Skandynawskim. Dotarliśmy do Finlandii i baśniowej wioski Rovaniemi, gdzie przez cały rok można odwiedzić Świętego Mikołaja oraz wysyłać do niego listy.

Zadaniem, które stanęło na trasie naszej podróży było odnalezienie flag symbolizujących charakterystyczny znak krzyża, a tym samym Półwyspu Skandynawskiego. Dzieci błyskawicznie uporały się z tym wyzwaniem czekając na dalsze atrakcje, których w tym dniu im nie zabrakło. Dzięki prezentacji multimedialnej zapoznały się z obowiązkami, jakim musi sprostać pracowity Staruszek. Odkryły też turystyczne uroki mroźnego zakątka Finlandii . Poznały również charakterystyczne zjawiska klimatyczne takie jak: zorza polarna, noc polarna, dzień polarny, które stały się inspiracją do stworzenia specjalnego zegarka z czwartą wskazówką symbolizującą dzień albo noc. Niezwykłym miejscem okazał się być zamek wyrzeźbiony w lodzie, o niepowtarzalnym wnętrzu.

Podsumowaniem spotkania był turniej wiedzy dotyczący znajomości ojczyzny Świętego Mikołaja, uczniowie poradzili sobie świetnie, znali odpowiedzi na wszystkie pytania. Zabawa ruchowa- „Pędzące renifery” śpiewane piosenki „A Mikołaj pędzi” oraz „Pada śnieg, pada śnieg” wprowadziły nas wszystkich w świąteczną atmosferę. Nie zabrakło również prezentów: były skarpety dla prowadzącej pani Kasi Stępak oraz wychowawczyni Pani Małgorzaty Bartoszek, a i dzieciom coś się dostało – symboliczne niespodzianki min: notesy z podpowiedzią o napisanie dla Mikołaja historii, która im się przydarzyła.

Św. Mikołaja spotkała także Pani Kasia ,który poprosił Ją o przekazanie dzieciom słodkich upominków oraz bajki pt.” Niezwykłe przygody Maksa Europejskiego”
Dziękując za piękne uczestnictwo w spotkaniu, Pani Maria życzyła wszystkim, aby każdy poczuł się Św. Mikołajem i obdarował innych serdecznym uśmiechem.