Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2011

Podróże po krajach UE - SZWECJA - Filia nr 6, ul. Podwisłocze 6

25-08-2011

Szwecja - Ojczyzna Astrid Lindgren

Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej stało się już tradycją wakacyjnych zajęć w WiMBP Filii Nr 6 w Rzeszowie. Tym razem zatrzymaliśmy się w Szwecji - ojczyźnie Astrid Lindgren. Jak zwykle zajęcia poprowadziła pani Kasia Stępak z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Rzeszowie. Zapoznała dzieci ze skandynawskim krajem, pokazując uczestnikom jak wygląda flaga i godło Szwecji. W ciekawy sposób przekazała  najważniejsze informacje na temat tego europejskiego państwa: gdzie leży Szwecja, jakie miasto jest jej stolicą, a także kto jest jej królem. Dzieci zapoznały się również z tradycjami  Szwecji, dowiedziały się, że ważnym elementem szwedzkiej tradycji są święta: MIDSOMMAR oraz Święto Łucji, przypadające 13 grudnia. Według Szwedów jest to najdłuższa noc w roku, będąca zapowiedzią świąt Bożego Narodzenia. Zobaczyły też, jak wygląda skansen w Sztokholmie, zmiana warty pod Pałacem Królewskim oraz co to jest szwedzki stół. Ciekawostką dla dzieci okazał się Lodowy Hotel w pobliżu wsi Jukkasjarvi, który budowany jest co roku w grudniu.

W trakcie zajęć dzieci brały udział w różnorodnych grach i zabawach: wykreślały wyrazy kojarzące się ze Szwecją, malowały kolorowankę, uzupełniały krzyżówkę. Wielki entuzjazm u uczestników wzbudziła zabawa, polegająca na śpiewaniu przez nich piosenek słynnej grupy muzycznej ABBA. Wykonane zostały utwory "Dancing Queen" i "Mamma Mia" - ta druga na specjalne życzenie dzieci. Solistkami naszej grupy były dziewczynki: Julia Krućko i Sylwia Banek. W podziękowaniu za występ otrzymały gromkie brawa od zebranych uczestników.

Zajęcia zakończyły się  rozdaniem dzieciom broszurek o krajach Unii Europejskiej.

Była to ostatnia wakacyjna podróż w Filii nr 6 w tym sezonie, podsumowująca cykl zajęć: Podróże po krajach Unii Europejskiej.

Do zobaczenia w roku szkolnym!