Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2009

Zaproszenie do kimchi

24-04-2009

    24 kwietnia 2009 r. w ramach Festiwalu Literackiego 4 Pory Książki – Pora Literatury Popularnej POPLIT mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece Lenę Świadek – podróżniczkę, autorkę książki „Zaproszenie na kimchi”, córkę Witolda Świadka – znakomitego pilota, wielokrotnego mistrza świata w lataniu, patrona jednej z ulic na Osiedlu Nowe Miasto w Rzeszowie.


     Lena Świadek jest absolwentką filologii angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielorakość zainteresowań pozwoliła jej realizować się również w zawodzie: modelki, fotografa, choreografa, nauczycielki, asystentki na Wydziale Literatury Amerykańskiej w Korei Południowej, dyrektora od spraw marketingu, aktorki i pisarki.

     Autorka określa samą siebie jako „Wiecznego Poszukiwacza”, stąd też pragnienie podróży i poznania świata. Rzeszowianka z urodzenia, Krakowianka duchem i Warszawianka zamieszkaniem. Mieszkała i pracowała także w Nowym Jorku, Montrealu i Seulu. To właśnie 3-letni pobyt w Korei stał się inspiracją do napisania książki "Zaproszenie na kimchi".


     Książka jest zapisem wrażeń autorki na temat Koreańczyków, ich kultury, zwyczajów, życia codziennego. Jest to pierwszy dziennik tego typu o Korei.
„Trzy lata w tym niezwykłym kraju dopieściły mnie wystarczająco. Chciałabym móc zabrać ze sobą tak wiele: tanie i przesmaczne koreańskie restauracje, przepiękne, ogromne parki ze ścieżkami zdrowia i siłowniami do publicznego użytku, czyste i bezpieczne metro, szacunek dla nauczycieli i starszych, przyjazny i życzliwy klimat egzotycznego kraju. Powracam z sercem poszerzonym o Koreę”.

 

    Swoje spotkanie Lena Świadek rozpoczęła od przedstawienia źródeł swojej fascynacji azjatyckim krajem, porównując duszę słowiańską do koreańskiej. Zaprezentowała nam całe spektrum życia codziennego w Korei: od kuchni po politykę, od obyczajów erotycznych po edukację, od rozrywek po życie rodzinne. Zebrani goście z dużym zainteresowaniem słuchali wspomnień i wrażeń Leny Świadek dotyczących jej pobytu w Korei. Nasz gość bardzo chętnie odpowiadał na wszelkie pytania dotyczące różnych aspektów życia Koreańczyków m.in. tak zwanych tematów tabu, życia religijnego, stosunków politycznych z Koreą Północną, Japonią czy USA. Barwny język Leny Świadek budził nie tylko zainteresowanie ale również śmiech, zdziwienie jak i refleksje.

 

    Spotkanie autorskie przebiegało w bardzo sympatycznej i swobodnej atmosferze, ponieważ Lena Świadek jako nasza wieloletnia czytelniczka doskonale czuła się w bibliotece na Nowym Mieście.

 

    Dopełnieniem słów autorki były wyświetlane zdjęcia z podróży po Korei, które przybliżyły nam klimat i specyfikę tego egzotycznego i fascynującego kraju. Uczestnicy spotkania mieli również okazję skosztować świeżo zaparzonej koreańskiej herbaty, przywiezionej przez naszego gościa. Urok osobisty Leny Świadek sprawił, że trudno było się z Nią rozstać, na zakończenie autorka poleciła wszystkim ciekawym świata i drugiego człowieka swoją książkę i chętnie podpisywała dedykacje.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: