Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2009

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

14-04-2009

 

Gdzie mieszka bajeczka     

za górą, za rzeką?

Nie ! Bajeczka mieszka

bardzo niedaleko.


Tuż, tuż za oknami,
znana i nieznana.
Spotyka się z nami
od samego rana !

 

Czesław Janczarski

 

    Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci był okazją, aby przybliżyć dzieciom sylwetkę i twórczość Czesława Janczarskiego. Zaprosiłyśmy dzieci z grup przedszkolnych do udziału w zajęciach pod tytułem „Gdzie mieszka bajeczka”.


     Książeczki i wiersze Czesława Janczarskiego towarzyszą dzieciom już od kilku pokoleń i niosą ze sobą ponadczasowe wartości. Czesław Janczarski to postać, która zasługuje na szczególną uwagę. Pracował jako nauczyciel, prowadził w Polskim Radiu audycje poetyckie, był autorem scenariuszy przedstawień teatralnych, a także redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Miś”. Bohaterowie utworów Czesława Janczarskiego stawały się przyjaciółmi dzieci, które cieszyły i pomagały im radzić sobie w trudnych sytuacjach.


     By wprowadzić dzieci do bajkowego świata, rozpoczęliśmy zajęcia wierszem „Gdzie mieszka bajeczka”, pochodzącego z książeczki o tym samym tytule. Zaproponowaliśmy naszym małym czytelnikom różne formy pracy. Pierwsze zadanie polegało na rozwiązaniu krzyżówki, której hasła dotyczyły bohaterów popularnych bajeczek. Częścią zadania było również ułożenie z rozsypanych liter poprawnej odpowiedzi.

 

     Kolejne zadania wymagały od dzieci skupionej koncentracji i uważnego słuchania. Po zapoznaniu się z treścią wierszy autorstwa Czesława Janczarskiego, dzieci dopasowywały tytuły do pory roku, mając do dyspozycji kartoniki z ilustracjami: bociana, słoneczka, liścia i bałwanka.

 

    Najwięcej radości jednak przyniosła Pani Wiosna, którą dzieci kolorowały według własnych wyobrażeń i pomysłów, mogły też wykorzystać zapamiętane szczegóły z wiersza pod tytułem „Wiosna”.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: