Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2008

"Magiczna moc poezji"

28-05-2008

„Czym jest wiersz

rozebraną chwilą

aż do grudki bólu,

myślą sprowokowaną

do krzyku rodzenia,

urwaniem głosu

śpiewnych barw obrazu”

Jerzy Fąfara


     W dniu 28 maja 2008 roku odbyła się w naszej bibliotece kolejna odsłona ogólnopolskiego festiwalu literackiego "4 PORY KSIĄŻKI" pod hasłem PORA POEZJI.

 

     Poezja – to magiczny świat, w którym każdy z nas może stać się kimś innym, kimś wyjątkowym. Poezja to najpiękniejsza forma wyrażania uczuć i emocji – mowa serca. Często nasze myśli i uczucia wylewamy na papier, by potem szybko schować je do „szuflady”. Aby temu zapobiec biblioteka zorganizowała spotkanie autorskie oraz warsztaty literackie. Naszym celem było wyjście naprzeciw młodym ludziom - początkującym autorom, którzy chcieliby skonfrontować swoje umiejętności z ekspertami z dziedziny literatury, poszerzyć wiedzę o pisaniu, udoskonalić warsztat pisarski.

  

Naszymi gośćmi byli :

JERZY FĄFARA – poeta, prozaik, dziennikarz, wydawca, scenarzysta, nauczyciel akademicki.

STACH OŻÓG - recytator, reżyser małych form literackich, nauczyciel akademicki.

 

     Spotkanie przebiegało w dwóch etapach. Na początku spotkania Stach Ożóg przybliżył uczestnikom sylwetkę poety Jerzego Fąfary, opowiedział o jego twórczości i niepowtarzalnym artyzmie. Ponadto stwierdził, że Jerzy Fąfara - to nie tylko poeta, prozaik, ale twórca i animator kultury. Sam autor zaprezentował młodzieży cykl wierszy, wspomniał o początkach swojej kariery twórczej, o obecnej pracy literackiej, wydawniczej i edukacyjnej. Nawiązał do słuchowisk publikowanych na antenie radiowej w całym kraju oraz do warsztatów literackich prowadzonych z więźniami w Zakładzie Karnym w Rzeszowie.


     Drugi etap spotkania to warsztaty literackie, które obejmowały m.in. takie zagadnienia : jak pisać i recytować wiersze. Stach Ożóg przybliżył młodzieży tajniki dobrego stylu literackiego, przedstawił różne gatunki literackie, techniki pisarskie, omówił podstawy krasomówstwa, publicznej recytacji. Jego interpretacja wierszy zachwyciła wszystkich zebranych. Młodzież z dużym zainteresowaniem wsłuchiwała się w słowa gości, notując cenne wskazówki.

 

     Młodzi twórcy uczestniczący w spotkaniu prezentowali swoje wiersze, recytowali wybrane utwory poetyckie. Nasi goście z dużą życzliwością opiniowali czytane teksty, zwracali uwagę na retorykę słowa. Podkreślali fakt, że poeta - to artysta, twórca sztuki poetyckiej, zachęcali młodych twórców do wyrażania swoich emocji i uczuć w słowie.

  

    Prawdziwe emocje i chwile wzruszenia wywołała recytacja wiersza „Przyjaciele” Jerzego Fąfary w wykonaniu Ewy Majchrowskiej uczennicy Szkoły Podstawowej Nr 23 w Rzeszowie. Poeta, dziękując Ewie za piękną interpretację wiersza wypowiedział słowa:

„że jest twórcą, bo poezja w jej wykonaniu otworzyła świat … i dlatego warto pisać”.

 

    Spotkaniu towarzyszyły rozważania nad istotą poezji, młodzi ludzie wspólnie z twórcami literatury zastanawiali się, czym jest poezja i jaki byłby świat bez niej. Nasi goście zachęcali młodych ludzi, aby wyjęli z szuflady swoje wiersze i przekazali innym, że magiczny świat poezji jest piękny i bliski.


     W spotkaniu udział wzięli młodzi autorzy i recytatorzy z Gimnazjum Nr 7 wraz z opiekunem, bibliotekarzem panią Ewą Jopek oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 23 w Rzeszowie z opiekunem - nauczycielem panią Renatą Wojtanowską.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: