Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2008

Spotkanie z A.Topornicką i J.Tulikiem

16-10-2008

    16 października 2008 r. w ramach ogólnopolskiego Festiwalu literackiego „4 pory książki”, pod hasłem „Pora Prozy”, mieliśmy przyjemność gościć w naszej bibliotece Agnieszkę Topornicką – poetkę, tłumaczkę, dziennikarkę oraz Jana Tulika – poetę, prozaika, dramatopisarza, eseistę, laureata wielu prestiżowych nagród: Stanisława Piętaka, Nagrody im. R. Milczewskiego-Bruno, Nagrody Fundacji Kultury.


"Nazbieraliśmy słoiczek gradu. Perełek czystych jak rosa na pogodę. Tylko co z tym nabytkiem robić? Fukus radził, żeby ukryć pod leszczyną”.

 

    Takimi słowami rozpoczął spotkanie Jan Tulik cytując fragment pochodzący z powieści „Furta” (2001 r.), recenzowanej jako „proza gęsta i psychologiczna”. Powieść wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczestników spotkania autorskiego, co zaowocowało licznymi pytaniami do autora dotyczącymi źródeł inspiracji oraz szczegółów opisywanych zdarzeń.


    Z dużą ciekawością oczekiwaliśmy wystąpienia pani Agnieszki Topornickiej, dla której spotkanie z czytelnikami było jednym z pierwszych, a dla nas szczególny m wyróżnieniem, że przyjęła zaproszenie do naszej biblioteki i chciała zaprezentować swoją książkę rzeszowskim czytelnikom. Debiutancka powieść autorki „Cała zawartość damskiej torebki”, oceniona została przez czytelników jako książka bardzo ciepła i pełna humoru.

 

    Czytelnicy zwrócili uwagę na styl i język powieści, który przyciągał uwagę dzięki atrakcyjnej zabawie słowem, szczególnie widocznej w błyskotliwych i humorystycznych dialogach. Ponadto czytelnicy podkreślali fakt, że powieść obyczajowa napisana jest z werwą, osadzona w naszej własnej, krajowej rzeczywistości. Książka „Cała zawartość damskiej torebki” udowadnia, że nie należy tracić wiary w drugiego człowieka, a także wiary w prawdziwą miłość, ponieważ jak wspomniała autorka:

„Dusza człowieka usycha, gdy nie obcuje z pięknem, lecz z szarością”.

 

     Zaspokajając ciekawość czytelników o plany zawodowe, Agnieszka Topornicka zapowiedziała ukazanie się w styczniu przyszłego roku swojej nowej powieści pod tytułem „Pierwsza osoba liczby mnogiej”, będącej kontynuacją „Całej zawartości damskiej torebki". Czekamy więc z niecierpliwością!

 

    Spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera, nasi goście chętnie odpowiadali na pytania, a uczestnicy spotkania wyrażali swoje opinie i odczucia na temat prozatorskiej twórczości autorów, nie zabrakło także poważnych i humorystycznych dyskusji.

 

    Czytelnicy podziękowali naszym gościom jesiennym bukietem róż, za książki dające otuchę i nadzieję na lepsze jutro, ustawiając się w kolejce po autograf od pisarzy.
Atmosferę i klimat spotkania oddaje wpis do kroniki bibliotecznej:

 

„To urocze być tutaj, Powiedzieć słowo, które chce się napisać”.

Jan Tulik

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: