Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
21457228 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2007

Dyskusyjny Klub Książki - spotkanie siódme

24-09-2007

    24 września 2007 r. w godzinach popołudniowych odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem spotkanie przebiegało dość nietypowo. Klimat i atmosfera wystawy artysty grafika Zbigniewa Hübscha sprzyjał rozmowie o niezwykłej książce Doroty Terakowskiej „Poczwarka”. Autorka w delikatny i poruszający sposób ukazała nam świat, który dla ludzi zdrowych jest zupełnie obcy. Sprawiła, że zaczęliśmy patrzeć inaczej na inne sprawy, bo o „dzieciach gorszego Boga” najłatwiej nie mówić.

 

    Poznając problem rodzinny bohaterów książki, Adama i Ewy, poznaliśmy też jego ciężar. Zamiast łez szczęścia były łzy rozpaczy, zamiast uśmiechu i wyrazu miłości w oczach był żal, złość i odraza. Terakowska w niezwykle wrażliwy dla siebie sposób przeniosła nas czytelników w głąb umysłu Myszki, dowiedzieliśmy się, jak bogate jest życie wewnętrzne chorych dzieci i jak zupełnie normalne są one, mimo iż uwięzione w niezgrabnym, muminkowatym ciele.
 

    W „Poczwarce” Dorota Terakowska poruszyła problem akceptacji ludzi odmiennych, problem dzieci upośledzonych mających swój własny świat.

 

    Czytelnicy stwierdzili, że „Poczwarka” uczy nas tolerancji dla osób z zespołem Downa oraz wyrozumiałości dla ich rodzin. Książkę warto przeczytać, ponieważ mówi ona o czymś, co najłatwiej przemilczeć, a my ucząc się tolerancji i zrozumienia, stajemy się bardziej ludzcy.

  

Czy „Dar Pana” powinien zostać przyjęty z wdzięcznością i wielką miłością?

Dlaczego współczesna kobieta musi dokonywać tak trudnego wyboru?

  

     Czytelnicy odpowiadając na zadane pytania podkreślili fakt, że w dzisiejszym świecie zauważa się brak tolerancji, akceptacji osób jakimi są, obarczając je winą za wszystko. Książka uświadomiła nam, jak bardzo jesteśmy nietolerancyjni, jak mało zrozumienia takich ludzi, zarówno chorych jak i opiekujących się. Dlatego dla tych ludzi ważna jest akceptacja i pomoc z zewnątrz. Rodziny chorych z zespołem Downa często pozostawione są same sobie, bez wsparcia. Poznając życie Ewy poznajemy też jego ciężar. Dlatego też ludzie zdrowi powinni wyciągnąć rękę do chorych, akceptować ich, pomagać im.

 

     Inspiracją do zaproszenia i uczestnictwa w naszym spotkaniu artysty grafika, poety Zbigniewa Hübscha była jeszcze jedna kwestia zawarta w książce – magiczna, niezwykła rzeczywistość, własny świat, bogate życie wewnętrzne oraz przebłysk geniuszu.

  

    Nasz honorowy gość wystąpił w trzech postaciach, jako artysta grafik, poeta i osoba od lat zaprzyjaźniona z naszą biblioteką. Podczas wieczoru zaprezentował swoje rysunki i kilkadziesiąt krótkich, niepublikowanych dotąd utworów poetyckich.

 

    Jego prace oraz poezja dostarczyła zebranym wielu refleksji i przeżyć. Autor nie próbował słuchaczom niczego narzucać, sugerować, pozostawił czytelnikom możliwość własnej interpretacji. Jedna z pań stwierdziła, że czyste przeżycie, piękne wydanie, czcionka ułatwi pełne zrozumienie trudnej lecz pięknej poezji.

  

    Sam autor wypowiedział się następująco na temat uczestnictwa w naszym spotkaniu:

"Gdyby mi przyszło zdać sprawę z tego spotkania, jego jakości, swoistej dramaturgii podług praw jakimi rządzą się wszystkiego tego rodzaju wydarzenia, mógłbym przytoczyć to co już kiedyś przewrotnie powiedziałem: „nie jestem w stanie ocenić jaki wpływ wywierałem na innych, ani jak mocno przeżywano moją obecność”.
Uważam niezmiennie, że dzieło żyje własnym życiem, bez względu na błogosławione życzenie samego twórcy. Krótko mówiąc, ta ocena nie należy do mnie".

  

 

Kolejne spotkanie DKK w Bibliotece Filii nr 6 odbędzie się 05.11.2007 r. o godz. 17.00. Tym razem spotkamy się z pisarką Barbarą Kosmowską autorką książek:
”Teren prywatny”, „Niebieski autobus”, „Prowincja”, „Gobelin”.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: