Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2007

Dyskusyjny Klub Książki - spotkanie szóste

27-08-2007

    W ostatni wakacyjny poniedziałek sierpniowy odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem udaliśmy się w podróż z książką Umberto Eco – „Tajemniczy płomień królowej Loany” w poszukiwaniu utraconej osobowości.
 

    Była to niezwykła podróż w przeszłość – wehikuł czasu. Wraz z głównym bohaterem Jambo, który w wyniku udaru mózgu stracił pamięć, próbowaliśmy sobie przypomnieć poprzednie dni, tygodnie, lata dzieciństwa i młodości Umberto Eco. Zastanawialiśmy się, co jest częścią samego autora, a co tylko fikcją literacką.

 

    Powieść „Tajemniczy płomień” przybliżyła nam postać autora, który odtwarzając biografie swego pokolenia, odsłonił samego siebie, udowodnił, że jest znakomitym semiologiem, a cała kultura to sieć powiązanych ze sobą znaków.

 

    Włoski mistrz słowa zaimponował czytelnikom ogromną wiedzą z różnych dziedzin nauki, znajomością literatury oraz pamięcią wręcz encyklopedyczną pozwalającą przywołać skojarzenia, cytaty z różnych dzieł literackich.

 

    Czytelnicy podkreślili fakt, że Umberto Eco uczy miłości do książek, pokazuje nam, że książki mogą bawić, uczyć, wzruszać – stawać się częścią nas samych. Jeden z uczestników spotkania pan Zbigniew Hübsch uznał, że są dwa tropy do pobieżnego rozwikłania owej książki będącej szczególnym rodzajem wędrówki w głąb jaźni, albo w głąb Ziemi (J. Verne):

- pierwszy to zwrotka piosenki z dzieciństwa o człowieku „który urodził się starcem a umarł dzieciną”,

- drugi to odniesienie do Martina Edena, który opuszcza się ze statku do oceanu i popełnia samobójstwo, jego gasnąca świadomość widzi światło, ale wtedy bohater umiera.

W związku z tym, należałoby przeczytać wszystko to, co przeczytał Umberto Eco by zrozumieć co napisał.

 

    Zmieniając klimat i atmosferę powieści Umberto Eco rozmawialiśmy na temat drugiej pozycji Janusza Wiśniewskiego „Samotność w sieci”. Ta współczesna powieść o miłości w Internecie udowodniła nam fakt, jak bardzo człowiek jest samotny wśród ludzi. Internet zaś pozwala wykreować inną osobowość, jesteśmy bardziej odważni a anonimowość pozwala opowiedzieć o sobie dowolną historię bez zahamowań.

 

 

Kolejne spotkanie DKK w Bibliotece – Filii Nr 6 w Rzeszowie odbędzie się 24.09.2007 i poświęcone będzie książce Doroty Terakowskiej – „Poczwarka”.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: