Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2003

KSIĄŻKA TWOIM PRZYJACIELEM

14-11-2003

      "Snuj się, snuj bajeczko". Pod takim hasłem zorganizowaliśmy wewnątrz-przedszkolny konkurs wiedzy o książce. Uroczystość uświetnili zaproszeni przez Panią dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 38 w Rzeszowie mgr Zofię Baran goście:
- Pani mgr Maria Gulak - kierownik zaprzyjaźnionej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Filia Nr 6, gdzie od wielu lat dzieci z naszego przedszkola biorą udział w edukacji czytelniczej,
- Pan Paweł Wiśniewski - aktor teatru "Maska" w Rzeszowie, który często gości na scenie przedszkolnej prezentując dzieciom bajkowe przedstawienia,
- Przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego oraz zainteresowani Rodzice.


    W świat bajek przeniosła nas Wróżka. Rzucając "magiczny pył" wytworzyła wśród nas szczególną atmosferę. Po chwili na scenie pojawił się barwny korowód bohaterów znanych nam bajek śpiewając wesołą piosenkę "Witajcie w naszej bajce".
 

    Rozpoczęła się prezentacja w formie zagadek - bajek. Pojawił się Jaś i Małgosia oraz Baba Jaga, tym razem miła i życzliwa. Wystąpiła Królewna Śnieżka z Krasnoludkami, prezentującymi ją od najlepszej strony. Przybył po nią Królewicz, który poprowadził całą świtę do zamku. Zaprezentował się piosenką Czerwony Kapturek z Wilkiem, dzisiaj niegroźnym i przyznającym się do złego postępowania. Z tłumu wyłoniła się Wróżka, która dotknięciem magicznej różdżki przemieniła Kopciuszka w piękną Królewnę. Nie zabrakło też delikatnej Calineczki, przedstawionej przez Ropucha, a poprowadzonej do Krainy Elfów przez Króla Elfów.
 

    Wszyscy z zachwytem przeżywali role małych wykonawców, podziwiali scenerię i wspaniałe stroje charakterystyczne dla każdej postaci, które z pomocą Rodziców udało nam się wykonać. W bajkowy świat zaangażowana została publiczność, tj. młodsze dzieci wraz z Rodzicami i Wychowawczyniami. Wszyscy trafnie rozpoznawali tytuły bajek oraz włączali się do śpiewu piosenek, również pochodzących z bajek.


    W dalszej części rozpoczął się konkurs. W rozwiązywaniu bajkowych zadań zmagały się najstarsze grupy dzieci - Kangurki i Tygryski. Tu trzeba było wykazać się ogromną wiedzą dotyczącą treści, tytułów, autorów bajek i utworów dla dzieci oraz sprytem i zręcznością, np. podczas wybierania ziaren grochu, układania w całość fragmentów ilustracji, czy dobieraniu odpowiednich rekwizytów do bohaterów bajek. Przyglądający się widzowie dopingowali oba zespoły brawami i okrzykami.


    Zaproszonym gościom, którzy jednocześnie tworzyli komisję trudno było ustalić zwycięzców. Byli pełni podziwu dla dzieci wykazujących wspaniałą znajomość literatury dziecięcej, co wyrazili w końcowym podsumowaniu. Uznanie od profesjonalisty skierowane zostało także do małych aktorów świetnie radzących sobie ze swoją rolą. Wszystkich uczestników uroczystości nagrodzono pięknymi książeczkami, dyplomami i słodyczami. Zachwytom i radości nie było końca.
 

    Nam organizatorom zrodził się pomysł kontynuacji tej uroczystości w każdym roku, w miesiącu kiedy obchodzone są Dni Kultury, Oświaty, Książki i Prasy oraz uaktywnia się kampania "Cała Polska czyta dzieciom". Jesteśmy dumni, że codzienny kontakt z książką w przedszkolu i w domu, systematyczne lekcje w bibliotece, częsty udział w przedstawieniach teatralnych, rzeczywiście przynosi nieoczekiwane owoce.
 

    Zważając na to, w dalszym ciągu pragniemy rozbudzać zainteresowania czytelnicze kontynuując współpracę z rodzicami, biblioteką i teatrem. Wszyscy bowiem pragniemy, by nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi, a książka jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.


    Dbajmy wspólnie zatem o to, aby od najmłodszych lat książka była przyjacielem dziecka.


Opracowały: Anna Curzytek, Irena Lenar-Bar
Nauczycielki Przedszkola Publicznego Nr 38 w Rzeszowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: