Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16062763 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Wydarzenia w 2019 roku

"Nie musimy być najlepsze, bądźmy dla siebie dobre" - Dusza kobiety – cykl prelekcji w Filii nr 5 - relacja

21-03-2019

"Nie musimy być najlepsze, bądźmy dla siebie dobre"
- Dusza kobiety – cykl prelekcji w Filii nr 5


Wyjątkowe, mądre, inspirujące, ale i intrygujące – takie było spotkanie poświęcone kobiecej duszy, które miało miejsce w piątkowy wieczór, w Filii nr 5, przy ulicy Budziwojskiej.


Trzy prelegentki przedstawiły obraz kobiety, w literaturze polskiej, sztuce i psychologii.
Dr Zofia Brzuchowska – literaturoznawczyni, zwróciła uwagę na płeć autora i jego wiedzę o bohaterce. Pokazała, jak kształtował się obraz kobiety tworzony przez pisarki – kobiety takie jak, m.in. Zofia Nałkowska, Klementyna Hoffmanowa, czy Eliza Orzeszkowa.  Ostrzegała odbiorców przed kiczem, czy to literackim, czy filmowym, który karmi kobiece dusze miłością romantyczną, a więc nastawioną na cierpienie i nieszczęśliwą, ale przede wszystkim nierealną, co może mieć znaczący wpływ na życie uczuciowe czytelniczek.


Kolejna prelegentka - dr Jadwiga Buczak – bibliotekarka, poetka i malarka opowiedziała słuchaczom, jaka była droga kobiet – artystek do uznania ich profesji w przestrzeni publicznej, od starożytności po czasy współczesne. Zaznaczyła, że kobiety - artystki także dziś szukają środków wyrazu, by przekazać swój punkt widzenia. W tym celu sięgają, nie tylko po techniki ogólnie przyjęte jako „plastyczne”, ale też,  m.in. po specjalnie tworzone instalacje z wykorzystaniem różnych tworzyw i materiałów np. wypchanych skór zwierząt. Podzieliła się również z zebranymi kilkoma ciekawostkami, np. taką, że jeden z najdroższych obrazów sprzedanych na aukcji w USA w 2018 r., to obraz kobiety-polskiej malarki Tamary Łempickiej.


Domknięcie tematu kształtowania kobiecego wnętrza nastąpiło podczas wystąpienia psycholog - Bogumiły Paluch, która na co dzień spotyka się z pacjentkami w Centrum Leczenia Uzależnień w Rzeszowie. Ostatnia prelegentka wyjawiła zebranym, jakie czynniki decydują o tym, że z dziewczynki wyrasta kobieta świadoma swego wewnętrznego piękna. Uwydatniła ważne dla naszej płci momenty rozwoju fizjologicznego, ale też czynniki społeczne i te najistotniejsze rodzinne. Okazuje się, że lustrem dla dorosłej kobiety jest - głównie - jej relacja z ojcem w dzieciństwie.
A w dorosłym życiu, w tym ogromnym zabieganiu, stresie i ogarnianiu kilkunastu zajęć, sprzyja nam brak perfekcjonizmu i ciągłej kontroli siebie, rodziny oraz poczucie własnej wartości. Jak mówiła psycholog: „Zwyczajnie siebie polubmy. Nie musimy być najlepsze, bądźmy dla siebie dobre”. To sprawia, że kobieta wie kim jest i czego oczekuje.


Bo jak się okazuje, właśnie z tożsamością mamy największy problem. Dziś w 2019 roku, kiedy możemy właściwie robić co chcemy, być kim chcemy, czasem właśnie nie wiemy i gubimy się w natłoku ról i poglądów.


Wystąpień dr Zofii Brzuchowskiej, dr Jadwigi Buczak oraz mgr Bogumiły Paluch wysłuchali: dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Barbara Chmura, prezes RSTK Stanisław Dworak oraz czytelniczki.

Wszystkim Państwu, dziękuję za te wspólne chwile. Wymiana poglądów była bardzo owocna, dyskusja - chwilami mocno ożywiona - nasunęła pytania, sugestie i poruszyła nasze wnętrza. I to jest najcenniejsze.

 

Aldona Wiśniowska

 

*Prelekcjom towarzyszyła wystawa obrazów dr Jadwigi Buczak.

 

-------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: