MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2015

KATHRYN STOCKETT „SŁUŻĄCE”. Spotkanie DKK dla dorosłych w Filii nr 5 – relacja

17-12-2015

KATHRYN STOCKETT „SŁUŻĄCE”.
Spotkanie DKK dla dorosłych – Filia nr 5

Na ostatnim w tym roku, grudniowym spotkaniu DKK rozmowa toczyła się wokół książki K. Stockett – „Służące”.

Akcja książki rozgrywa się na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku, gdzie segregacja rasowa była na porządku dziennym. Autorka opisuje życie w Ameryce z perspektywy czarnoskórych kobiet, które pracowały w domach białych kobiet. To one w większości wychowywały dzieci, sprzątały i gotowały. Jednocześnie, codziennością służących było także przestrzeganie nakazów związanych z korzystaniem z osobnej toalety czy spożywaniem posiłków przy innym stole. To również cierpliwe znoszenie ciągłych upokorzeń, by nie stracić posady.

Uczestniczki dyskusji były poruszone lekturą. W powieści zachwyca ciekawa historia i doskonale poprowadzona akcja. Czyta się ją lekko, chociaż traktuje o sprawach poważnych. Ponadto, Paniom bardzo podobały się wykreowane przez pisarkę główne bohaterki – niezwykle barwne i zestawione ze sobą na zasadzie kontrastu – począwszy od pokornej i cichej Aibileen, przez pyskatą i niepokorną Minny, aż po pałającą nienawiścią do czarnoskórych panienkę Hilly.

Rozmówczynie zwróciły także uwagę na nietypową narrację. Historia opowiedziana jest bowiem z punktu widzenia trzech kobiet, które mówią własnym, indywidualnym językiem, co dodatkowo nadaje powieści wiarygodności.

Klubowiczki doszły do wniosku, że powieść jest jedną z książek, która na długo pozostanie w ich pamięci. Choć temat dyskryminacji rasowej wydaje się tu niezwykle istotny, „Służące” to także uniwersalna opowieść o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść. Stockett dotyka tematów, z którymi zmaga się każdy, niezależnie od miejsca i czasu, w którym żyje: przekraczania własnego strachu, wybierania między tym, co bezpieczne, a tym, co właściwe, szukania własnego życia. Mówi o tym, że trzeba walczyć z przeciwnościami losu, a także przypomina, że jeśli chcemy zmienić świat, powinniśmy zacząć od naszego najbliższego otoczenia.

I wreszcie, to powieść o przyjaźni, miłości i solidarności, których siła potrafi zdziałać cuda.

Powieści Stockett naprawdę trudno nie polecić.

Liliana Nowojewska

----------------------------------------------------------