Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18505463 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2015

KATHRYN STOCKETT „SŁUŻĄCE”. Spotkanie DKK dla dorosłych w Filii nr 5 – relacja

17-12-2015

KATHRYN STOCKETT „SŁUŻĄCE”.
Spotkanie DKK dla dorosłych – Filia nr 5

 

Na ostatnim w tym roku, grudniowym spotkaniu DKK rozmowa toczyła się wokół książki K. Stockett – „Służące”.

 

Akcja książki rozgrywa się na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku, gdzie segregacja rasowa była na porządku dziennym. Autorka opisuje życie w Ameryce z perspektywy czarnoskórych kobiet, które pracowały w domach białych kobiet. To one w większości wychowywały dzieci, sprzątały i gotowały. Jednocześnie, codziennością służących było także przestrzeganie nakazów związanych z korzystaniem z osobnej toalety czy spożywaniem posiłków przy innym stole. To również cierpliwe znoszenie ciągłych upokorzeń, by nie stracić posady.

 

Uczestniczki dyskusji były poruszone lekturą. W powieści zachwyca ciekawa historia i doskonale poprowadzona akcja. Czyta się ją lekko, chociaż traktuje o sprawach poważnych. Ponadto, Paniom bardzo podobały się wykreowane przez pisarkę główne bohaterki – niezwykle barwne i zestawione ze sobą na zasadzie kontrastu – począwszy od pokornej i cichej Aibileen, przez pyskatą i niepokorną Minny, aż po pałającą nienawiścią do czarnoskórych panienkę Hilly.

 

Rozmówczynie zwróciły także uwagę na nietypową narrację. Historia opowiedziana jest bowiem z punktu widzenia trzech kobiet, które mówią własnym, indywidualnym językiem, co dodatkowo nadaje powieści wiarygodności.

 

Klubowiczki doszły do wniosku, że powieść jest jedną z książek, która na długo pozostanie w ich pamięci. Choć temat dyskryminacji rasowej wydaje się tu niezwykle istotny, „Służące” to także uniwersalna opowieść o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść. Stockett dotyka tematów, z którymi zmaga się każdy, niezależnie od miejsca i czasu, w którym żyje: przekraczania własnego strachu, wybierania między tym, co bezpieczne, a tym, co właściwe, szukania własnego życia. Mówi o tym, że trzeba walczyć z przeciwnościami losu, a także przypomina, że jeśli chcemy zmienić świat, powinniśmy zacząć od naszego najbliższego otoczenia.

 

I wreszcie, to powieść o przyjaźni, miłości i solidarności, których siła potrafi zdziałać cuda.

 

Powieści Stockett naprawdę trudno nie polecić.

Liliana Nowojewska

 ----------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: