Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

22048819 razy

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2015

KATHRYN STOCKETT „SŁUŻĄCE”. Spotkanie DKK dla dorosłych w Filii nr 5 – relacja

17-12-2015

KATHRYN STOCKETT „SŁUŻĄCE”.
Spotkanie DKK dla dorosłych – Filia nr 5

Na ostatnim w tym roku, grudniowym spotkaniu DKK rozmowa toczyła się wokół książki K. Stockett – „Służące”.

Akcja książki rozgrywa się na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. ubiegłego wieku, gdzie segregacja rasowa była na porządku dziennym. Autorka opisuje życie w Ameryce z perspektywy czarnoskórych kobiet, które pracowały w domach białych kobiet. To one w większości wychowywały dzieci, sprzątały i gotowały. Jednocześnie, codziennością służących było także przestrzeganie nakazów związanych z korzystaniem z osobnej toalety czy spożywaniem posiłków przy innym stole. To również cierpliwe znoszenie ciągłych upokorzeń, by nie stracić posady.

Uczestniczki dyskusji były poruszone lekturą. W powieści zachwyca ciekawa historia i doskonale poprowadzona akcja. Czyta się ją lekko, chociaż traktuje o sprawach poważnych. Ponadto, Paniom bardzo podobały się wykreowane przez pisarkę główne bohaterki – niezwykle barwne i zestawione ze sobą na zasadzie kontrastu – począwszy od pokornej i cichej Aibileen, przez pyskatą i niepokorną Minny, aż po pałającą nienawiścią do czarnoskórych panienkę Hilly.

Rozmówczynie zwróciły także uwagę na nietypową narrację. Historia opowiedziana jest bowiem z punktu widzenia trzech kobiet, które mówią własnym, indywidualnym językiem, co dodatkowo nadaje powieści wiarygodności.

Klubowiczki doszły do wniosku, że powieść jest jedną z książek, która na długo pozostanie w ich pamięci. Choć temat dyskryminacji rasowej wydaje się tu niezwykle istotny, „Służące” to także uniwersalna opowieść o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść. Stockett dotyka tematów, z którymi zmaga się każdy, niezależnie od miejsca i czasu, w którym żyje: przekraczania własnego strachu, wybierania między tym, co bezpieczne, a tym, co właściwe, szukania własnego życia. Mówi o tym, że trzeba walczyć z przeciwnościami losu, a także przypomina, że jeśli chcemy zmienić świat, powinniśmy zacząć od naszego najbliższego otoczenia.

I wreszcie, to powieść o przyjaźni, miłości i solidarności, których siła potrafi zdziałać cuda.

Powieści Stockett naprawdę trudno nie polecić.

Liliana Nowojewska

----------------------------------------------------------