Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18879250 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2015

PAULINA WILK „LALKI W OGNIU: OPOWIEŚCI Z INDII”. Spotkanie DKK dla dorosłych w Filii nr 5 – relacja

12-11-2015

PAULINA WILK „LALKI W OGNIU: OPOWIEŚCI Z INDII”.
Spotkanie DKK dla dorosłych – Filia nr 5 

 

 

Indyjska kultura od setek lat fascynuje Europejczyków swoją odmiennością i zupełnie różnym od naszego, spojrzeniem na świat. Dla większości Europejczyków Indie kojarzą się przede wszystkim z niesamowitą, zróżnicowaną przyrodą oraz wspaniałymi zabytkami. Indie to kraj koloru (karminy, szkarłaty, akwamaryny, turkusy, burgundy, cyjany, cynobry, indygo i khaki) i feeria zapachów (goździki, kardamon, kurkuma, curry, muszkatołowiec, szafran). To sceny z baśniowych superprodukcji – piękne kobiety w barwnych sari z mnóstwem brzęczących, złotych bransolet oraz przystojni, odważni mężczyźni, którzy dla miłości przetańczą cały świat.

 

Zachód widzi także Indie jako egzotykę wypełnioną świętymi krowami czy niezliczonymi tłumami pielgrzymów. Stąd kraj ten uważany jest także za idealne miejsce dla tych, którzy poszukują duchowego rozwoju. Takie wyobrażenie posiada większość z nas i choć zdajemy sobie sprawę, że Indie są też biedne, brzydkie, bezzębne, o pomarszczonej skórze, cierpiące na miliony chorób, to wolimy bardziej skupiać się na romantycznych jej aspektach.

 

Lektura książki „Lalki w ogniu” Pauliny Wilk, która była tematem listopadowego spotkania DKK w Filii nr 5, zaprasza nas do zweryfikowania naszych indywidualnych wyobrażeń o Indiach. Książka ta, jest zbiorem 16 reportaży, w których poznajemy tamtejszą rzeczywistość i kulturę.

 

Pisarka zaprasza czytelników na brudne ulice, do hinduskich wsi i przedmieść, ukazując przeogromną hinduską biedę. Widzimy tu przerażający bród, nędzę, głód oraz góry śmieci na ulicach. Indie cechują: duże zanieczyszczenie, wszechobecna biurokracja, ścisk i gigantyczne odległości.

 

Wilk ukazuje Indie także jako kraj, w którym politycy są posłuszni astrologom, geniusze chodzą bez butów, a miliony dziewczynek znikają bez wieści. Kobieta bez męża jest nikim, a romantyczna miłość zdarza się w cukierkowych produkcjach Bollywood. Oto Indie.

 

Uczestniczki dyskusji były zgodne, że podróż po Indiach, w jaką zabrała nas Paulina Wilk, nie należała do przyjemnych. W wielu momentach czytelniczki były wręcz przerażone. Często treść lektury musiały sobie stopniowo dawkować.

 

Niemniej książka jest świetnie napisana. Wilk znakomicie wcieliła się w rolę wrażliwej i spostrzegawczej obserwatorki. Książka z powodzeniem może służyć jako przewodnik po Indiach, pomimo, że zwraca raczej uwagę na tę szarą i ponurą stronę indyjskiego życia.

 

Indie, jak widzimy, to mozaika różnorodności. I jak powiedziała Martyna Nowicka: Nie ma jednych Indii, każdy sam musi wyrobić sobie swoją własną opinię o tym kraju.

 

Ja się pod tym podpisuję i zapraszam gorąco do lektury! 

Liliana Nowojewska

---------------------------------------------------------------------------

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: