Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18879266 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2015

MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA „KSIĄDZ PARADOKS: BIOGRAFIA JANA TWARDOWSKIEGO”. Spotkanie DKK dla dorosłych w Filii nr 5 – relacja

23-09-2015

Magdalena Grzebałkowska „Ksiądz Paradoks: biografia Jana Twardowskiego”.
Spotkanie DKK dla dorosłych – Filia nr 5

 

Dla wielu osób ks. Jan Twardowski jest odbierany jako cukrowy ksiądz z biedronką na ramieniu i ćwierkającymi ptaszkami latającymi nad głową. Lektura książki Małgorzaty Grzebałkowskiej pomaga zobaczyć go we wszystkich jego odcieniach. Nie ma w niej peanów na cześć księdza Twardowskiego. Jest chęć, upór, by dotrzeć do prawdy o człowieku, który sam o sobie niewiele mówił.

 

Pomimo, że autorka do osoby księdza podchodzi z sympatią, czego wyraz stanowi literacki list zamieszczony na końcu – coś w rodzaju pożegnania dziennikarki z bohaterem swej książki, to przede wszystkim jednak widać w książce obiektywizm, uczciwość i szczerość. Pisarka nie ocenia, nie komentuje, pokazuje fakty. Stara się przedstawić księdza jako zwyczajnego człowieka bez lukrowanej osłonki.

 

W książce znajdziemy informacje o niełatwych relacjach wewnątrz rodziny ks. Jana Twardowskiego, o równie skomplikowanych relacjach z kobietami, o niechęci części środowiska literackiego do jego twórczości, wreszcie o jego bliskich kontaktach z SB, a nawet o słynnym „tupeciku” i czarnej torbie ks. Jana. Autorce także w dużym stopniu udało się odmalować jego otoczenie, czasy, w których przyszło mu żyć.

 

O książce „Ksiądz Paradoks” rozmawiałyśmy podczas spotkania DKK dla dorosłych w Filii nr 5. Wszystkie byłyśmy zgodne, że jest to wartościowa i pasjonująca lektura. Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem mrówczej pracy, jaką wykonała pisarka. Ze strzępków informacji, okruchów wspomnień, pisarka stworzyła spójną całość. Książkę czyta się niczym powieść.

 

Zastanawiałyśmy się także nad kwestią spadkobierców ks. Jana, nad okolicznościami jego śmierci oraz nad miejscem jego pochówku.

 

Ostatecznie doszłyśmy do wniosku, że jest to książka nie tylko dla miłośników poezji księdza Twardowskiego. To także niesamowita historia człowieka pełnego sprzeczności, kompleksów, pokory wobec Boga, ale także osoby niezwykle siebie świadomej. Pozwala spojrzeć na księdza Jana z bardziej codziennej strony, nie jak na kapłana, nie jak na poetę, nie jak na popularnego artystę. Na człowieka potrzebującego akceptacji, ludzkiej życzliwości, czasem spokoju.

 

Czytelniczki dzięki lekturze odważniej będą sięgać do twórczości księdza-poety.

 

Liliana Nowojewska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: