Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
15836000 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2014

SPOTKANIE AUTORSKIE Z GRZEGORZEM GORTATEM w Filii nr 5 – relacja

24-10-2014

 

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Gortatem

- Filia nr 5

 

(…) Książka musi być niczym siekiera na zamarznięte morze w nas samych – słowa Franza Kafki – ulubionego pisarza Grzegorza Gortata świetnie odnoszą się do jego własnych utworów. I jak sam przyznaje chciałby, by jego powieści pozostawiały ślad w czytelnikach. Wszystkich napisał 13. Są to utwory poruszające problemy, takie jak: nazizm i neonazizm („Szczury i wilki”), dresiarstwo („Do pierwszej krwi”), wykluczenie społeczne („Zła krew”), ale są wśród nich także formy satyryczne, jak np. „Słowik Moskiewski”, w której możemy śledzić literackie tropy w ówczesnej socjalistycznej Warszawie. Ostatnio napisany cykl książek dla młodszego odbiorcy rozpoczyna utwór „Ewelina i Czarny Ptak”. Osadzona w gotyckich klimatach, historia dziewięcioletniej dziewczynki – sieroty, która sama ma wybrać sobie opiekuna. Sprawa dotyczy dobra dziecka, ale i dużych pieniędzy, więc wokół Eweliny gromadzą się dorośli niekoniecznie mający czyste intencje. Pisząc „Ewelinę” Grzegorz Gortat spotykał się z opiniami, że to dla dzieci za mroczne i za straszne. Lecz on sam uważa, że młody odbiorca jest inteligentny i lubi odkrywać prawdę o świecie. Autor chciałby, by do tego cyklu sięgali też dorośli. Być może zauważyliby jaką rzeczywistość tworzą swoim pociechom.

 

Podczas spotkania online z młodymi czytelnikami Grzegorz Gortat opowiadał o swoich utworach, mówił że kluczem do napisania powieści jest pomysł, a on sam postanowił zostać pisarzem, kiedy czytał książki obcojęzycznych autorów – w przekładzie, który nie całkiem mu odpowiadał. Pomyślał wtedy, że on zrobiłby to inaczej i po pierwsze zaczął pisać, ale też zajmuje się tłumaczeniem innych pisarzy. Tym, co wyróżnia jego dzieła, jest z pewnością język: barwny, ekspresyjny, prawdziwy. Ten, którym tak umiejętnie operuje w utworach dla młodzieży Grzegorz Gortat zna z własnych doświadczeń szkolnych. Przez 8 lat był nauczycielem angielskiego.

 

Nad powieściami pracuje bardzo rzetelnie. Tworząc fragmenty dotyczące obozu koncentracyjnego w Auschwitz, czytał wiele tekstów źródłowych. Efekt takiej pracy czyta się, po prostu jednym tchem, mimo iż są to bardzo drastyczne historie, dotyczą przecież okrucieństwa, jakie miało miejsce podczas II wojny światowej. Nawiązując do przeżyć wojennych, pisarz podzielił się z uczestnikami spotkania spostrzeżeniem, które wysnuł czytając obozowe wspomnienia różnych osób. W skrajnych sytuacjach człowiek najlepiej poznaje siebie samego. Myślę, że czytając utwory Grzegorza Gortata, odbiorca ma podobne wrażenie, mimo, iż śledzi przecież opartą na faktach fikcję.

 

Spotkanie z Grzegorzem Gortatem upłynęło w luźnej, przyjemnej atmosferze, a uczestnicy z przyjemnością słuchali mądrych i ciepłych słów autora.

 

oprac. Aldona Wiśniowska

 

W spotkaniu, zorganizowanym 20 października 2014 r. w Filii nr 5 WiMBP w Rzeszowie, uczestniczyli Klubowicze z DKK dla młodzieży oraz chłopcy ze Specjalnego Gimnazjum nr 15 wraz z opiekunami.

_____________________________________________________________________________________________________

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: