Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16241689 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2014

COKOLWIEK KIEDYKOLWIEK GDZIEKOLWIEK SIĘ DZIAŁO, SPISANE JEST NA WODZIE BABEL. Wręczenie nagród w Filii nr 5 – relacja

23-09-2014

 

Cokolwiek kiedykolwiek gdziekolwiek się działo, spisane jest na wodzie babel.

Wręczenie nagród w konkursie fotograficznym – Filia nr 5

 

Nad rzekami powstawały miasta, wsie, budowano młyny wodne, tańczono przy ogniu w sobótkową noc... Do źródeł świętej wody pielgrzymują wierni od wieków. Źródła, które pokazują przeszłość naszego regionu sfotografowali uczestnicy konkursu, zorganizowanego w ramach XXII. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa przez Filię nr 5 WiMBP w Rzeszowie.

 

Na adres e-mailowy filii wpłynęło 12 zdjęć, na których utrwalone zostały: San, nad którym Celtowie osiedlili się już w 4 w. p.n.e.; nieistniejąca dziś wieś Beniowa, położona w dolinie Górnego Sanu, po której pozostał ślad w postaci chrzcielnicy; jezioro powstałe po zalaniu wyrobiska po kopalni siarki w Tarnobrzegu; sięgającą XVI w. kaskadę solną w Sołonce; Fontannę Multimedialną w Rzeszowie z letnim Pałacem Lubomirskich w tle oraz źródła i źródełka wody związane z obrzędami i wierzeniami zakorzenionymi w religii bądź tradycji (dawną cerkiew greckokatolicką odbitą w tafli stawu w Cieplicach k. Leżajska, święcenie wody przez grekokatolików w potoku w Dypkowie, obrzędy sobótkowe nad Wisłokiem w Krośnie, tryskające łaskami od Matki Bożej źródełko w Hermanowej – Studziance). Uczestnicy, wykonując zdjęcia wybranym przez siebie obiektom, rozwijali słowa z wiersza Wisławy Szymborskiej „Woda” – zawarte w tytule konkursu oraz ukazywali związek kultury i historii z wodą na Podkarpaciu. W ten sposób zapisali dla przyszłych pokoleń, jakże ciekawą i różnorodną przeszłość naszego regionu, która swoje źródło materialne lub duchowe ma w wodzie.

 

Jury w składzie: Barbara Chmura – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, Łukasz Kleska – specjalista ds. komunikacji i public relations WiMBP w Rzeszowie oraz Aldona Wiśniowska – kierownik Filii nr 5, przy pomocy konsultantów: Krzysztofa Zielińskiego – regionalisty i kulturoznawcy ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, a także Bogdana Szczupaja – fotografa ze Związku Polskich Artystów Fotografików, przedstawiciela Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, wybrało trzy najciekawsze zdjęcia, które realizują cele konkursu i są atrakcyjne ze względów formalnych. Oto wyniki:

 

Miejsce I – Zdzisław Janeczko za zdjęcie „Schody do nieba”;

Miejsce II – Marek Kolczuga za zdjęcie „Świątynie”;

Miejsce III – Wiktoria Szewc za zdjęcie „Święcenie wody”.

 

Zarówno autorzy zwycięskich prac, jak i wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali nagrody książkowe.

 

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 19 września 2014 r. w Filii nr 5. Laureaci książki i pamiątkowe dyplomy odebrali z rąk Barbary Chmury – Dyrektor WiMBP w Rzeszowie.

 

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom konkursu za wkład i zaangażowanie w fotografowanie dziedzictwa kulturowego Podkarpacia, które pokazuje nasze korzenie. A przecież „Cokolwiek kiedykolwiek gdziekolwiek się działo, spisane jest na wodzie babel”.

 

oprac. Aldona Wiśniowska

 

Wystawa wszystkich konkursowych zdjęć do obejrzenia w prezentacji.

 

Biblioteka składa podziękowania sponsorom nagród oraz partnerom konkursu: Uniwersytetowi Rzeszowskiemu, Podkarpackiemu Instytutowi Książki i Marketingu w Rzeszowie oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

___________________________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: