Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2014

NIE MA WOLNOŚCI BEZ SOLIDARNOŚCI – wręczenie nagród w konkursie literackim w Filii nr 5 – relacja

18-06-2014

Nie ma wolności bez solidarności

- wręczenie nagród w konkursie literackim – Filia nr 5

4 czerwca 2014 r. minęła 25. rocznica częściowo wolnych, pierwszych wyborów parlamentarnych z 1989 r. Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił ten dzień Świętem Wolności i zaprosił wszystkie instytucje kultury do uczczenia uroczystości. Filia nr 5 zorganizowała konkurs literacki dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było napisanie eseju rozwijającego słowa Jana Pawła II: Nie ma wolności bez solidarności…, a w Dniu Wolności laureatom zostały wręczone nagrody.

Dwie gimnazjalistki i dwie licealistki z rąk Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie Moniki Ohar-Pawiak – która nie kryła wzruszenia, siostry Anieli Kołodziej – przedstawicielki duchowieństwa oraz Aldony Wiśniowskiej – kierownika Filii nr 5, odebrały nagrody – książki, ufundowane przez Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”.

Jak podkreśliła Dyrektor WiMBP w Rzeszowie, młodzi ludzie potrzebują autorytetów. Dobrze, że wciąż dla wielu pozostaje nim Jan Paweł II, który powtarzał, że wolność niesie ze sobą ogrom dobra, ale też wiele zagrożeń. Dlatego patrząc wstecz, należy docenić wysiłek wielu ludzi, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością, ale też o tę wolność musimy dbać, niezależnie w jakim wymiarze rozpatrujemy jej istnienie.

Laureatki konkursu:

– Karolina Magryś – uczennica klasy III Gimnazjum Zespołu Szkół przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie; opiekun: Magdalena Lubas,

– Oktawia Pelczar – uczennica klasy II Gimnazjum Zespołu Szkół przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie; opiekun: Irena Kudyba,

– Katarzyna Niemiec – uczennica klasy I Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół przy Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie; opiekun Małgorzata Ziaja,

– Joanna Drążek – tegoroczna maturzystka VI Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

Laureatkom i pedagogom, którzy objęli opieką merytoryczną prace swych uczennic serdecznie gratuluję i dziękuję za udział w konkursie.

oprac. Aldona Wiśniowska

_______________________________________________________________________________________________________________________

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.