Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16655916 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2012

O książce "MALARKA z SZANGHAJU" J.C.EPSTEIN w DKK w Filii nr 5

07-04-2012

Malarka z Szanghaju – Spotkanie DKK dla dorosłych

w Filii nr 5

 

            Była dziewczyną, sprzedaną w wieku 14 lat do domu publicznego. Urodą zwracała uwagę wielu, ale ten, który wyciągnął do niej pomocną dłoń, spostrzegł w niej coś więcej - walory umysłu oraz talent plastyczny. Uczynił z kurtyzany swą konkubinę, kolejno żonę, zachęcał ją do nauki i wychodzenia naprzeciw stereotypom obecnym w tradycyjnej, od wieków niezmiennej chińskiej obyczajowości. Uczeń przerósł mistrza. Pan Yuliang stała się słynną malarką. Ukończyła Szkołę Sztuk Pięknych w Szanghaju, studiowała też w Lyonie, Paryżu i Rzymie.
W swych pracach łączyła techniki zachodnie z tradycyjnymi chińskimi. Wiele obrazów Pan Yuliang stanowią akty, często pojawia się w nich motyw miłości macierzyńskiej. Malując nagie kobiece ciało artystka łamała chińskie tabu i mimo dostrzeżenia jej talentu, wystawy prac malarki w ojczyźnie, jeszcze w latach 90. wzbudzały kontrowersje. Podobnie w Europie, choć nie bojkotowano jej twórczości, za życia nie była doceniona.


Książka Jennifer Cody Epstein, w której pisarka przedstawiła losy Pan Yuliang stanowiła przedmiot rozmowy, podczas spotkania DKK dla dorosłych w Filii nr 5. Powieść podobała się Klubowiczkom, więc z przyjemnością rozmawiałyśmy o głównej bohaterce. Autorce udało się tak zbudować fabułę, że początkowo czytelnik ma wrażenie, iż ma do czynienia z opowieścią  o chińskim kopciuszku ale wraz z upływem stron wie, że to utwór o artystce. Dodatkowym walorem „Malarki…” jest tło społeczno-obyczajowe. Widzimy stare tradycyjne Chiny i pojawiające się przemiany, a wraz z nimi komunizm.


W książce brakuje tylko, choćby kilku fotografii prac malarki. Gdyby były, wzbogaciłyby i uwiarygodniły odbiór. Jednak ten mankament zastąpiła prezentacja, zawierająca kilka najbardziej znanych obrazów słynnej chińskiej emancypantki - kobiety, która nie bała się walczyć o spełnienie własnych marzeń: (…) jeśli zrezygnuję ze sztuki, skończę, jedząc własne marzenia. A umarłe marzenia to coś dużo gorszego niż głód. To trucizna”.

A.Wiśniowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: