16192716 razy

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2011

Jak wykonywać ilustracje do książek? – warsztaty plastyczne

10-02-2011

Ilustrator to ważna postać w tworzeniu książki, szczególnie przeznaczonej dla młodego odbiorcy. Dziecko zazwyczaj sięga po ten egzemplarz, na bibliotecznej półce, który przyciągnie jego wzrok ciekawym, barwnym obrazem. Ale jak wykonywać ilustracje do tekstu literackiego? Informacje o tym, uzyskały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 15, podczas warsztatów plastycznych, które odbyły się 10 lutego br. w Filii nr 5 WiMBP w Rzeszowie. Zajęcia prowadziła pani Izabela Liskowicz nauczycielka plastyki.

Młodzi adepci sztuki ilustratorskiej dowiedzieli się, na co zwracać uwagę przy tworzeniu wizerunku bohatera, czy bohaterki, jak dobierać kolory; czym różni się ilustracja na okładce od tej, zamieszczonej wewnątrz książki.

Pani Iza zachęciła też uczestników do tego, by przy wykonywaniu obrazków do tekstu, nie kopiowali innych, ale spróbowali narysować coś swojego, coś co zrodziło się w ich wyobraźni. Bo tylko w ten sposób powstaną ilustracje oryginalne, mające swój niepowtarzalny styl.

Po części teoretycznej, nastąpiła praktyczna. Dzieci rysowały ilustracje na okładkę wybranego utworu. Nie było to wcale łatwe zadanie. Jednak młodzi twórcy z zapałem przystąpili do dzieła i wykonali wzory okładek swoich ulubionych książek.

Na zakończenie warsztatów, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom.

Aldona Wiśniowska