Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16076741 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2011

O książce "LO-TERIA" M.K.Piekarskiej w DKK w Filii nr 5

01-12-2011

"LO-teria"  Małgorzaty Karoliny Piekarskiej.

Spotkanie DKK dla młodzieży w Filii Nr 5

 

       Bogate tło obyczajowe, problemy nastolatków – licealistów opisane  bezpruderyjnie, obiektywne spojrzenie na środowisko szkolne – to wszystko znajdziemy w książce Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pod tytułem „LO-teria”. Z bohaterami powieści spotkaliśmy się już wcześniej, przy okazji ich gimnazjalnych perypetii, obecnych w utworze  „Klasa Pani Czajki”. W „LO-terii” są starsi i mają poważniejsze problemy, głównie damsko-męskie, ale nie tylko.  

Trudno jest pisać o miłości i związkach nastolatków tak, by nie było to infantylne i sztuczne. Małgorzacie Piekarskiej udało się stworzyć obraz sugestywny i prawdziwy. Czytając książkę, dostrzegamy, że młodzi ludzie przeżywają poważne rozterki wewnętrzne związane z wyborem chłopaka albo dziewczyny, widzimy jak zmienne czasem potrafią być uczucia oraz, że działając pod wpływem emocji można niekiedy wplątać się w prawdziwe kłopoty.

Podczas spotkania rozmawialiśmy o sylwetkach bohaterów, czytaliśmy ulubione fragmenty książki, wyjaśnialiśmy, jak do całości utworu odnosi się motto, zaczerpnięte z piosenki Ryszarda Riedla: „W życiu piękne są tylko chwile”… „LO-teria” eksponuje pewien etap egzystencji bohaterów. Przedstawia momenty ich radości i smutku, ludzi z którymi są blisko związani, zaprzyjaźnieni, lecz czy te relacje przetrwają? Tego nie wiadomo, pewne jest tylko, że nie znikną z ich pamięci wyjątkowe chwile, które dane im było wspólnie przeżyć.

Aldona Wiśniowska

 

Oto niektóre refleksje Klubowiczów – odpowiedzi na pytanie: Czyje losy z plejady postaci opisanych w „LO-terii” zainteresowały Cię najbardziej?

 

„Najbardziej zainteresowały mnie losy Małgosi i Maćka, ponieważ byli fajną parą i kibicowałam ich miłościJ Ciekawy był wątek związany z nimi, dobrze opisane były ich problemy, szczególnie te związane z rodzicami. Stanowili parę, ale również jedno dla drugiego było najlepszym przyjacielem, rozumieli się.”

Ola

„Najbardziej zainteresowały mnie losy Maćka i Małgosi. Na początku wydawało się, że to jedyny „stały związek. Myślę, że na ich przykładzie pokazane były różne ważne problemy.”

Maciek

„Najbardziej zainteresowały mnie losy Marcina, być może dlatego, że jest to nowy bohater. Podoba mi się ta postać, ponieważ mimo młodego wieku musi stawić czoło wielu trudnym problemom. Marcin nie może polegać na kolegach, ani nawet liczyć na pomoc nauczycieli, szczególnie polonistki. Został fałszywie oskarżony, wszyscy odwrócili się od niego, choć był niewinny. Po śmierci jego matki, tylko Maciek pomagał mu w nauce. Jest to postać realistyczna.”

Iza

„Zainteresowały mnie losy Małgosi i Maćka, którzy jako para przeżywali różne problemy i większość z nich udało im się rozwiązać. Podobało mi się ich wzajemne zrozumienie.”

Diana

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: