Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
15779571 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2011

O książce "Buszujący w zbożu" J.D.Salingera w DKK w Filii nr 5

18-11-2011

 

„Buszujący w zbożu” J.D. Salingera

Spotkanie DKK dla młodzieży w Filii Nr 5

 

          Każdy człowiek był w życiu w okresie, kiedy nie bardzo wiedział, w którym kierunku ma dalej podążać. Zazwyczaj takie niepokoje spotykają nas w młodości, w okresie gdy poszukujemy- w mnogości różnych dróg, tej odpowiedniej dla nas. Nie zawsze wiadomo od razu, którą drogę wybrać. Często proces poszukiwań to burzliwy etap, pełen wewnętrznego niepokoju, zagubienia i wyalienowania, a co za tym idzie niezrozumienia przez innych.

O takim właśnie momencie życia 16-nastoletniego Holdena, opowiada książka J.D. Salingera „Buszujący w zbożu”. Pierwszoosobowa narracja wprowadza nas w świat głównego bohatera. Holden-samotny idealista, wyrzucony z kolejnej szkoły, pod wpływem impulsu wyrusza na samotną wędrówkę po Nowy Jorku. Rezultatem jej, jest wreszcie odkrycie, co mógłby w życiu robić. A pragnąłby stać na zboczu urwiska i pilnować buszujących w zbożu dzieci, innymi słowy ratując dzieci, chciałby ocalić w sobie marzenia. Dorosnąć, ale mieć miejsce w wyobraźni przeznaczone na snucie marzeń, które stanowiłyby alternatywę do rzeczywistości jaką obserwował. Salingerowskiego buntownika z wyboru oburzało ludzkie zachowanie, napawało go ono wstrętem, strachem i obrzydzeniem, szczególnie to gdzie dostrzegał hipokryzję, wyzysk, materializm, blichtr ówczesnego świata. Dawny nauczyciel udzielił mu rady: „Bardzo wielu ludzi miało w przeszłości podobne rozterki moralne i intelektualne jak ty. Na szczęście, niektórzy z nich rejestrowali swoje odczucia. Będziesz mógł się od nich uczyć- jeśli tylko zechcesz. A pewnego dnia, jeśli okaże się, ze ty z kolei masz coś do zaoferowania, ktoś będzie uczył się od ciebie.”  Holden przedstawił nam swoje rozterki, a czego lektura ich nas nauczyła?

Klubowicze odpowiadali, że od Holdena nauczyli się: walczyć o marzenia; sceptycyzmu; różnych możliwości w podejściu do życia; niezależności. Książka młodym czytelnikom bardzo się podobała, ze względu na przedstawione problemy. Podczas spotkania zastanawialiśmy się czy chcielibyśmy się z Holdenem zaprzyjaźnić (trochę byśmy się bali, bowiem był nieprzewidywalny, choć byłoby to ciekawe spotkanieJ). Młodzież dywagowała też o tym, przeciwko czemu się buntuje. 

Jedno jest pewne, warto w życiu poszukiwać, buszować pośród różnych możliwości, nawet upaść, by spełniać siebie i iść w tym kierunku, w którym naprawdę się pragnie. Czy Holden wybrał właściwą drogę? Czy po etapie poszukiwań wreszcie zacznie się uczyć, wytrwa w kolejnej-nowej- szkole? Nie wiadomo. Jak sam przyznał: „To strasznie głupie pytanie. Bo czy człowiek może wiedzieć jak to z nim będzie? Nie. Myślę, że będę się starał, ale skąd mam wiedzieć na pewno?” Można by rzec, że czas pokaże.

 

Aldona Wiśniowska

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: