Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
16240963 razy

Pogoda

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

Współpraca z

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2011

O książkach Barbary Ciwoniuk w Filii nr 5

11-10-2011

„W świecie książek Barbary Ciwoniuk – Igor”

- lekcja biblioteczna

w Filii nr 5

 

        Przemoc w szkole i na podwórku, a także dysleksja i nieśmiałość to problemy, którym musi stawić czoło 13-nastoletni Igor, bohater powieści Barbary Ciwoniuk. Ale są to również kwestie, z jakimi na co dzień stykają się młodzi ludzie. Historię Igora poznali uczniowie z klasy Vb Szkoły Podstawowej nr 15, kiedy wraz z wychowawczynią Panią Anną Sawicką, po raz kolejny odwiedzili bibliotekę, by porozmawiać o książkach.
       
        Zajęcia rozpoczęliśmy od lepszego poznania siebie nawzajem. Każdy z uczestników wylosował zdanie do dokończenia np.: W przyszłości chciałbym zostać….. ; Jest mi miło gdy… Następnie uczniowie wysłuchali opowieści o Igorze, przeplatanej odczytaniem wybranych fragmentów książki. Przeżycia chłopca poruszyły młodzież i skłoniły ją do dyskusji. Nastolatkowie zastanawiali się, jak oni postąpiliby, będąc na miejscu Igora, czy na przemoc zareagowaliby przemocą, czy też sięgnęliby po odpowiednią taktykę lub formę pomocy? Wreszcie do kogo mogliby się zwrócić z prośbą o wsparcie? Zdania były podzielone, jednak kiedy wyjaśniliśmy sobie, że przemoc to nie tylko bicie, a każde zdarzenie, w którym silniejszy krzywdzi słabszego od siebie, wszyscy zapewniali, że nie postępowaliby tak jak „dręczyciele”. Uczniowie zrozumieli, że przemoc może mieć formę fizyczną, ale i psychiczną, gdy się z kogoś naśmiewamy, grozimy komuś, kiedy izolujemy daną osobę od reszty grupy…  Dlatego świetnie poradzili sobie z kolejnym zadaniem, jakim było przyporządkowanie poszczególnych zachowań do odpowiedniego rodzaju przemocy.

 

Na zakończenie uczestnicy zajęć w dwuosobowych zespołach, poddani zostali twórczemu działaniu. Każdy zespół otrzymał fragment omawianego utworu. Należało dopisać do niego początek, koniec lub umieścić go wewnątrz wymyślonej przez siebie historii. Powstały interesujące opowieści, które przedstawiciele grup prezentowali głośno odczytując.

Podczas lekcji bibliotecznej uczniowie zaznajomili się z twórczością Barbary Ciwoniuk, zaś samą autorkę będą mieli okazję poznać już 17 października, kiedy pisarka odwiedzi naszą bibliotekę.

Aldona Wiśniowska

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: