Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18864474 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2011

REWERS Andrzeja Barta w DKK - Filia nr 5

07-07-2011

Rewers Andrzeja Barta

Spotkanie DKK dla dorosłych w Filii Nr 5

 

            W letni wakacyjny wieczór Panie należące do DKK dla dorosłych, spotkały się w Bibliotece, by rozmawiać o książce Andrzeja Barta „Rewers: opowieść filmowa”.  Aby nam się lepiej dywagowało, w trakcie dyskusji oglądałyśmy film „Rewers”, oparty na scenariuszu autora, wyreżyserowany przez Borysa Lankosza. I na bieżąco porównywałyśmy świat przedstawiony w książce i w filmie.

Biorąc pod uwagę odmienny warsztat literatury i filmu, doszłyśmy do wniosku, że w książce lepiej wyeksponowany jest proces metamorfozy Sabiny(głównej bohaterki), która w momencie poznania Bronka(funkcjonariusza UB) była zakompleksioną, nieśmiałą, dobiegającą trzydziestki dziewczyną, a poprzez związek z mężczyzną zaczęła bardziej dbać o swój strój, stała się odważniejsza i kobieca. Na uwagę w opowieści, zasługują też przejścia czasowe. Akcja zarówno książki jak i filmu toczy się w latach 50. XX wieku i na początku wieku XXI, jednak bez znajomości tekstu zmiana czasu w filmie, jest tylko pokazaniem innych lat i scenografii. Natomiast w książce, na przykład: toczy się rozmowa dwóch postaci, która dotyczy wydarzeń sprzed lat. A kolejny rozdział, umiejscowiony w przeszłości, pokazuje właśnie te wydarzenia i widzimy drugą stronę, rewers tej samej historii.

Niewątpliwą zaletą i książki i filmu są dialogi - duża dawka  czarnego humoru. Elementy groteski przeplatane ironią słowną i sytuacyjną, tworzą nastrój i wpływają na odbiór tekstu. Klubowiczki przyznały, iż w utworze niektóre kwestie wypowiadane przez bohaterów były lepiej napisane, niż te użyte w filmie. Ekranizacja zachwyca natomiast muzyką, scenografią i grą aktorską. Także wprowadzenie w lata 50. za pomocą kroniki filmowej i przede wszystkim, czarno-białych zdjęć robi duże wrażenie.

            Historia Sabiny pokazuje nam, że i szara myszka, nadwrażliwa, o anielskim sercu, może w określonych okolicznościach okazać się morderczynią. Kto wie, co skrywa kobieca dusza. Każdy z nas przecież ma swój awers i rewers. Śledząc tekst utworu zastanowił nas tylko jeden szczegół w fabule. Znając realia Polski lat 50., to zdarzenie takie jak zaginięcie funkcjonariusza UB, wywołałoby zapewne falę poszukiwań i nie zakończyłoby się tak szybko, łatwo, wprost naiwnie.

Duża doza emocji opisanych w książce skłoniła nas do refleksji nad ludzkim zachowaniem, nad zaletami życia w wielopokoleniowej rodzinie. Zastanawiałyśmy się także nad tym, jak wiele jest w stanie zmieścić nasza pamięć i jak daleko w przeszłość, jesteśmy w stanie sięgnąć.

Aldona Wiśniowska

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: