Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18859739 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2011

O książce Ewy Stachniak "Dysonans" w DKK dla dorosłych

29-06-2011

28 kwietnia –„Dysonans „ Ewy Stachniak – Spotkanie DKK dla dorosłych

Podczas kwietniowego spotkania DKK dla dorosłych w Filii nr 5 rozmowa toczyła się wokół zagadnień literacko-historycznych. A to, za sprawą książki Ewy Stachniak- „Dysonans”.

Losy romansu Zygmunta Krasińskiego z Delfiną Potocką, przedstawione na tle życia polskiej arystokracji po powstaniu listopadowym, wciągają bez reszty w literacki świat i prowokują do pytań o postawę arystokracji wobec społeczeństwa, styl życia ówczesnych, w tym szczególnie wychowywanie dziewcząt na salonowe lalki, aranżowanie małżeństw, wreszcie o  barwną egzystencję artysty, która i dziś rzadko emanuje zwyczajnością.

Ponieważ utwór Ewy Stachniak łączy elementy prawdziwe z fikcją, zestawiłyśmy jego tekst z książką Jerzego Łojka: „Potomkowie Szczęsnego. Dzieje fortuny Potockich z Tulczyna 1799-1921”, w której również opisani są bohaterowie „Dysonansu”, a głównie Delfina Potocka i rodzina jej pierwszego męża. To porównanie sprawiło, że sylwetki bohaterów wydały nam się wyrazistsze i mogłyśmy dociekać, ile prawdziwych cech przekazała swym postaciom autorka. (Było ich rzeczywiście wiele.) Zaś spoglądając na Delfinę, Elizę Branicką czy Zygmunta Krasińskiego nieobce były nam słowa:
„(…) Prowadzimy dwa żywoty, zewnętrzny i wewnętrzny, zwarte w wieczystym dysonansie. (…) Życie zewnętrzne zdominowane jest przez rozum, a życie wewnętrzne mieści się w obszarach serca.”

W rozmowie, jak na romantyzm przystało,  towarzyszyła nam muzyka Fryderyka Szopena.

Aldona Wiśniowska

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: