MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2011

Tydzień Bibliotek w Filii Nr 5

10-06-2011

Hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek były słowa: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam wchodzę.”  Filia Nr 5 na Osiedlu Budziwój, biorąc pod uwagę wskazany motyw przewodni, jak i mającą nastąpić 1 lipca - Polską Prezydencję w Unii Europejskiej, zaprosiła dzieciz klas I-III oraz z klasy V ze Szkoły Podstawowej Nr 15 na lekcje biblioteczne o temacie: „Baśnie z krajów Unii Europejskiej”. Podczas zajęć uczniowie poznawali wiadomości dotyczące Unii Europejskiej jako związku państw (tworzyli flagę Unii, śpiewali jej hymn), a także konkretnego państwa. Przy tej okazji dowiedzieli się kto „rządzi” danym krajem, gdzie ten kraj leży na mapie, jakie są jego główne zabytki, który słynny baśniopisarz żył w omawianym państwie. Słuchali głośno czytanej lub opowiadanej baśni, a potem następowały zabawy związane z tekstem utworu i poznanym krajem: „Balonowy quiz pytaniowy”; „Droga do mety”; inscenizacje teatralne; rejs statkiem…W ten sposób 11 maja, uczniowie przemierzyli Francję, gdzie poznali zabytki Paryża, Pałac w Wersalu i życie oraz twórczość Charles’a Perraulta, ze szczególnym uwzględnieniem baśni „Jaś i Małgosia”.

Z zadowoleniem też, brali udział w grze „Droga do mety”, która sprawdzała poznane podczas zajęć wiadomości. Zwycięska drużyna w nagrodę (w zabawie) leciała samolotem na wycieczkę do Francji.

Kolejno 13 maja, dzieci odwiedziły kraj Wikingów i ojczyznę Hansa Christiana Andersena czyli Danię. A przy tej okazji poznały zabytki Kopenhagi, dowiedziały się, jak wygląda władczyni Danii - Królowa Małgorzata oraz gdzie żył i tworzył najsłynniejszy na świecie autor baśni. Utwór Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu”  okazał się świetnym materiałem do inscenizacji, a życie Wikingów motywem do zabawy i wspólnego odśpiewania piosenki: „Jestem sobie Wikingiem”.

Podczas ostatnich lekcji bibliotecznych, 13 maja, dzieci poznawały baśnie z Polski, a głównie utwór Józefa Ignacego Kraszewskiego „Kwiat paproci”. Przypomniały też sobie najsłynniejsze zabytki naszego kraju i z zainteresowaniem poznawały obrzędy sobótkowe. Gdy śmiałek wychodził na poszukiwania kwiatu paproci ubierał strój wyjściowy (tak jak bohater omawianej baśni). Dlatego podczas zajęć, dzieci zobaczyły regionalny, odświętny strój budziwojski. A starsza grupa odtańczyła sobótkowy taniec; chłopcy przeskakiwali przez ognisko, dziewczęta wrzucały w nurt rzeki wianki.

***
Tydzień Bibliotek w Filii Nr 5 był również czasem rozstrzygnięcia dwóch konkursów, skierowanych do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 15: plastycznego i literackiego. Przedmiotem zmagań w konkursie plastycznym był „Mój ulubiony bohater literacki”. Wpłynęło 71 prac plastycznych, wykonanych różnymi technikami, ilustrujących wielu bohaterów literackich. Jury pod przewodnictwem malarki - Pani Magdaleny Nahirny wyłoniło zwycięzców.

W kategorii uczniów z klas 0-3 nagrody otrzymali:

• Miejsce I - Zuzanna Bełch za pracę „Kot w butach” (opiekun P. Anna Bomba-Janik).
  • Miejsce II- Dominika Solecka za pracę „Dziewczynka z zapałkami” (opiekun P. Anna Andruszewska).
  • Miejsce III -Jakub Jopek za pracę „Kot w butach” ( opiekun p. Joanna Nowak).
  • Wyróżnienie- Maciej Tarski za pracę „Nie płacz Koziołku” ( opiekun p. Agnieszka Janowska).

W kategorii uczniów z klas 4-6:

• Miejsce I - Oliwia Borowiec za pracę „Potwór z Loch Ness”
  • Miejsce II – Natalia Stanowska za pracę „Dziewczynka z zapałkami”
  • Miejsce III - Konrad Mazur za pracę „Harry Potter i kamien filozoficzny”(Opiekunem laureatów ze starszej grupy była p. Izabela Liskowicz)

Bajki na konkurs literacki: „Snuj się snuj bajeczko”, napisało 32 osoby. Jury pod przewodnictwem Dyrektora WiMBP w Rzeszowie Pana Stanisława Turka nagrodziło następujących twórców:

• Miejsce I - Aleksandra Lisowicz za bajkę „ Zaklęte radio”(opiekun. p. Regina Kawa).
  • Miejsce II – Mateusz Rejman za bajkę: „Zaczarowana księga, czyli w jedności siła” (opiekun p. Regina Kawa).
  • Miejsce III – Dominika Bieleń za bajkę „Kwiat Lilii” (opiekun p. Regina Kawa).

Wyróżnienia otrzymali:

• Adrian Kozik za bajkę: „O zaczarowanych orkach z bagien” (opiekun p. Katarzyna Błońska).
  • Witold Czarnik za „Baśń o szarej rybce” ( opiekun p. Agnieszka Kondraciuk).

Uczestnicy i laureaci konkursu plastycznego nagrody i dyplomy odebrali 9 maja z rąk p. Magdaleny Nahirny. (Spotkanie zorganizowano w Szkole Podstawowej Nr 15).

Natomiast na uroczyste wręczenie nagród w konkursie literackim uczniowie zostali zaproszeni do biblioteki. Podczas miłego spotkania, 12 maja, Dyrektor WiMBP Stanisław Turek wręczał nagrody, a młodzi twórcy czytali swoje utwory.

Wszystkim uczestnikom lekcji bibliotecznych i konkursów serdecznie dziękuję za udział w organizowanych przez filię zajęciach i za to, że biblioteka była im po drodze i jej nie minęli.

Aldona Wiśniowska