Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18528791 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2011

X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Filii nr 5 : „Biedroneczki i straż pożarna”

02-06-2011

Podczas X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, Filia nr 5 zaprosiła starszaki z Przedszkola Publicznego na Osiedlu Budziwój do kolejnych już zajęć promujących głośne czytanie, z serii Spotkanie z książką.


Najpierw spotkaliśmy się w przedszkolu, gdzie dzieci wysłuchały głośno czytanej bajki Danuty Zawadzkiej– „Nieproszony gość”. Utwór opowiada o tym, jak do domku biedronki, pewnego dnia wszedł bez pytania komar. Biedronkę zbudziło chrapanie intruza, lecz zrobiło jej się żal komara i pozwoliła mu spać w jej mieszkaniu do rana. Komar zrozumiał swój błąd i następnego dnia, wychodząc od biedronki, zostawił jej piękne kwiaty, a w liście przeprosił za chrapanie. Dzieciom bajka bardzo się podobała, z uwagą śledziły jej tekst, a potem bezbłędnie odpowiadały na pytania. Zapamiętały też morał:
„Nie wolno nikomu
Wchodzić bez pytania
Do czyjegoś domu.”


Historia z bajki dała nam pomysł do wspólnych zabaw. By zamienić się w biedronki, pokolorowaliśmy wizerunki owada i przykleiliśmy je do ubrań. I już jako biedronki odśpiewaliśmy piosenkę „Biedroneczki  są w kropeczki.”  Na zakończenie zaś, wybraliśmy się na łąkę i naśladowaliśmy zachowania zwierząt, które przyszły tam na spacer. Te zajęcia stanowiły preludium do kolejnych, jakie odbyły się w bibliotece, w poniedziałek 30 maja.


Tym razem motywem przewodnim była straż pożarna. Dzieci wysłuchały głośno czytanego opowiadania Urszuli Kozłowskiej „Straż pożarna”. Następnie zastanawiały się nad zagadnieniem, czy bycie strażakiem wymaga odwagi.


Ale niewątpliwą atrakcją było spotkanie z Komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej na Osiedlu Budziwój – panem Waldemarem Głodowskim. Komendant opowiedział o swojej pracy, pytał też przedszkolaków, czy wiedzą czym zajmują się strażacy. (Dzieci pięknie odpowiadały, że strażacy gaszą pożary, ściągają kotka, który wyszedł wysoko na drzewo i boi się zejść, przewożą do lasu gniazdo szerszeni, i że specjalną pianą polewają benzynę z wywróconej cysterny…)


A potem zaprosił starszaków do prawdziwej remizy. Tam pozwolił im wejść do wozu strażackiego i cierpliwie opowiadał do czego służą poszczególne urządzenia w samochodzie. Pokazał obecnym, jak szybko rozwija wąż, którym gasi pożar i jak go zwija. Zaprezentował specjalne buty, w których nie straszno wejść w płomienie, czy udzielać pomocy podczas powodzi. Nauczył dzieci zasad przeciwpożarowych oraz zademonstrował jak można wezwać OSP do nagłej interwencji. Kiedy zawyła syrena, wytłumaczył przedszkolakom, że jeden sygnał oznacza zwołanie strażaków ochotników na zebranie, zaś trzy sygnały oznajmiają pożar lub inne zagrożenie, do którego wyruszą strażacy. Przestrzegał tez dzieci przed włączaniem alarmu dla żartu.
 

Na koniec spotkania, dzieci bogate we wrażenia, otrzymały zakładki promujące akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”, a pan strażak obiecał, że przyjdzie nam kiedyś poczytać. Forma zajęć, w których głośne czytanie połączone jest z rozrywką i możliwością zobaczenia, posłuchania interesującej osoby, opowiadającej o swojej pracy zdała egzamin, bo pokazała dzieciom, że czytanie książek nie jest nudne, a może być barwną przygodą i dobrą zabawą.


Aldona Wiśniowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: