Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18533218 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2011

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

30-05-2011

„W zależności od pory roku kupuję jagodziankę, pączka lub rożek francuski
i (…) zatapiam zęby w ciastku mającym siłę przywoływania wspomnień.”

(Cukiernia Pod Amorem: Zajezierscy)


Wspomnień związanych z twórczością i życiem Małgorzaty Gutowskiej- Adamczyk mogli posłuchać czytelnicy, a szczególnie Klubowicze z dwóch Dyskusyjnych Klubów Książki działających w Filii nr 5, podczas spotkania z pisarką, które odbyło się 25 maja w bibliotece, na Osiedlu Budziwój.


Autorka odpowiadała na pytania młodych Klubowiczów dotyczące jej utworów skierowanych do młodzieży oraz tych starszych, dorosłych, których najbardziej interesowała „Cukiernia Pod Amorem”. Dowiedzieliśmy się m.in., że bohater książki „110 ulic”- licealista, Michał, ma swój prawdziwy odpowiednik w postaci syna pisarki i także inne charakterystyczne postacie z powieści dla młodzieży stworzyła autorka w oparciu o naprawdę istniejące osoby. Inaczej rzecz się ma w przypadku literatury dla dorosłych. Tutaj magia literackiego świata zadziałała bardzo mocno, a autorka ukazała walory swej wyobraźni, bowiem opisała miejsca i ludzi, których wymyśliła. „Cukiernia…”  barwnie eksponuje życie i obyczaje Polaków poczynając od XIX w. Losy bohaterów rzucone są na szale historii i przy tej okazji możemy obserwować jak wraz z rozwojem techniki, zmianą ustroju zmieniała się i zmienia ludzka mentalność, tradycja.


O tej zmieniającej się mentalności i zmianach obyczajów we współczesnej rodzinie mówiła również- podczas spotkania- Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Pisarka operując przykładami z własnego życia zachęcała czytelników, by zwrócili uwagę na ulotność chwili, na to jak ważne w życiu są marzenia i ich spełnianie, które daje człowiekowi szczęście. Jednocześnie przestrzegała młodych przed pobieraniem wzorca miłości z książek, w których uczucie  to przedstawione jest w sposób iście bajkowy. Ona sama, w swych powieściach nie stawia bohaterów przed łatwym wyborem, drogi ich uczuć są kręte, a postacie nierzadko pokonać muszą nie tylko przeszkody natury losowej leczi własne lęki, kompleksy – ale przecież tak właśnie jest w prawdziwym życiu.

 

Słuchając słów Małgorzaty Gutowskiej -Adamczyk i obserwując jej zachowanie, śmiało można rzec, że podobnie jak jej bohaterowie ma w sobie szczerość, bogate wnętrze i duże poczucie humoru. Ze swobodą mówiła o swej twórczość i życiu prywatnym. Dlatego w bibliotecznej „Cukierni Pod Amorem na Budziwojskiej 194” było kameralnie, niekrępująco i słodko.


Aldona Wiśniowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: