Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2011

„Gdyby jajko mogło mówić…”- zajęcia z Przedszkolakami z serii "Spotkania z książką"

18-04-2011

Podczas kwietniowego Spotkania z książką, Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego na Osiedlu Budziwój poznały opowiadanie Renaty Piątkowskiej -„Pisanki”.

Zajęcia rozpoczęliśmy od niespodzianki, którą było ułożenie z fragmentów rozsypani pisanki. Zadanie to, wprawiło dzieci w dobry humor i wprowadziło do tematu spotkania. Następnie wygodnie ułożone na dywaniku Przedszkolaki, wysłuchały głośno czytanego tekstu, a potem odpowiadały na pytania związane z wierzeniami ludzi dotyczącymi jajek. W ten sposób dowiedziały się m.in. co symbolizuje jajko, co robili ze skorupkami z rozbitej pisanki gospodarze, dlaczego jajko wkładano pod budowany dom, w wodzie z dodatkiem jakiego warzywa ugotować jajko, by miało kolor brązowy lub czerwony.

Ludzie od wieków wierzyli, że jajko posiada magiczną moc, zastanawialiśmy się więc, co by nam jajko powiedziało, gdyby umiało mówić. Ustaliliśmy, że będziemy pytać pisanki. W tym celu każde dziecko, na papierowym jajku narysowało słowa usłyszane od swojej pisanki. A co mówiły jajka dzieciom? Pewne brązowe jajko chciało być pisanką w kratkę, inne-czerwone pragnęło zostać piękną królewną, dlatego dziewczynka namalowała jej wizerunek; jednemu chłopcu zdradziło, że marzy o przejażdżce samochodem, a innemu, że chce wyjść na spacer. Jeszcze inne było bardzo odważne i pragnęło zostać smokiem. Za to wszystkie jajka – pisanki uwielbiają (tak jak i dzieci) zabawy.

Na koniec spotkania pobawiliśmy się więc, w bardzo starą grę związaną z jajkami. Dawno temu chłopcy przerzucali pisanki nad dachami budynków. My zbudowaliśmy przeszkodę z wózka dla lalek oraz dużego pluszowego misia i przerzucaliśmy przez nią balonową pisankę. Zabawa była naprawdę udana.

Aldona Wiśniowska