Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18528914 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2011

Thomas Bernhard „Kalkwerk” - spotkanie DKK

07-04-2011

W ramach eksperymentu młodzież z DKK działającego w Filii nr 5 WiMBP w Rzeszowie czytała, a potem rozmawiała o powieści Thomasa Bernharda „Kalkwerk”. Forma eksperymentu dlatego, że jest to powieść napisana językiem, który niejednemu dorosłemu sprawia trudność w odbiorze.


Książka opowiada historię Konrada-starszego mężczyzny, dziwaka ogarniętego manią napisania studium o słuchu. Ale w powieści ciekawszy od fabuły, jest sposób opowiadania o świecie przedstawionym – narracja.


Toteż właśnie o narracji i narratorze rozmawialiśmy podczas kwietniowego spotkania. W Kalkwerku o bohaterze tylko słyszymy –czytamy, czego na jego temat dowiedział się pewien agent ubezpieczeniowy - narrator. Ów agent przemierza małe austriackie miasteczko, najczęściej odwiedzając karczmy, gdzie przy okazji zawierania ubezpieczeń, poznaje opowieść o bohaterze. Jego głównymi informatorami są sąsiedzi Konrada i to ich subiektywne sądy relacjonuje nam agent.


Podczas spotkania młodzi Klubowicze wskazywali rodzaj narracji, zastanawiali się nad tym, czy narrator jest obiektywny czy subiektywny. I jaki wpływ na odbiór powieści ma narracja. Przyznawali, że trudno było im przebrnąć przez lekturę książki. Szczególnie odrzucające były wielokrotnie złożone zdania, rozbudowane często do rozmiarów całej strony. Czytanie utrudniał też brak dialogów. Ale na zakończenie dyskusji orzekli, że w ramach zaznajomienia się z oryginalnym sposobem opowiadania, a także aby zrozumieć, że i nasze sądy o innych często opierają się na plotce, tę pozycję warto poznać.


Aldona Wiśniowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: