Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18523297 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2011

Mario Vargas LIosa: „Ciotka Julia i skryba” - spotkanie DKK

07-04-2011

Marcowe spotkanie DKK dla dorosłych w Filii nr 5 WiMBP w Rzeszowie, dotyczyło powieści Maria Vargasa LIosy „Ciotka Julia i skryba”. Klubowiczkom powieść bardzo przypadła do gustu. A ponieważ utwór noblisty jest wielowątkowy, napisany niezwykle obrazowym językiem, wiele było tematów poruszanych podczas dyskusji.


Uwagę Pań zwróciła ciekawa kompozycja książki: główna opowieść przeplatana jest odcinkami powieści radiowych- „fikcja w fikcji” ; świat przedstawiony, a w nim: kreacja głównego bohatera- Maria oraz autora powieści radiowych- Pedra Camacho. Sylwetka Pedra posłużyła nam do rozważań na temat artysty-pisarza i tworzenia przezeń utworów z tzw. niższej półki, a więc niekoniecznie bogatych w artyzm wypowiedzi, jednak słuchanych (w przypadku Camacho) przez rzesze odbiorców. Odniosłyśmy ów problem do czasów współczesnych i rozważałyśmy wpływ telenoweli na życie oglądających je ludzi. Bo przecież można powiedzieć, że aktualnie rolę powieści radiowych przejęły właśnie seriale. Oczywiście jest to przekaz za pomocą innych środków wyrazu, aczkolwiek również mamy do czynienia z masowym odbiorcą, który niekoniecznie rozdziela oglądaną fikcję od rzeczywistości.


„-Dlaczego tak ci się podobają powieści radiowe? -zagadnąłem babcię pewnego dnia.-Co w nich bywa takiego, czego na przykład nie mają książki?


-Są to historie bliższe życiu, bo kiedy słyszysz mówiące osoby, wszystko staje się bardziej realne(…).Zacząłem dopytywać się o to samo w innych domach moich krewnych, ale rezultaty pozostawały niejasne. Ciotkom(…) teatr radiowy podobał się gdyż bywał zabawny, smutny albo porywający, bo dostarczał im rozrywki i pozwalał marzyć, przeżywać rzeczy niemożliwe w ich rzeczywistym życiu(…). Kiedy je zapytałem, dlaczego podobał im się bardziej niż książki, protestowały: cóż to za głupstwa, jak można porównywać, książki to prawdziwa kultura, a teatr radiowy to zwykłe niedorzeczności dobre dla zabicia czasu.
Ale prawdą było, że żyły z uchem w radioodbiorniku, podczas gdy nie zdarzyło mi się widzieć, by którakolwiek z nich otworzyła książkę.”


Mario Vargas LIosa zauważył tę tendencję u ludzi już w latach 70. ale czytając jego słowa trudno nie dostrzec analogii do współczesności.


Na zakończenie spotkania zastanawiałyśmy się nad wartościami, jakie przez swą twórczość chciał czytelnikom przekazać autor. Dyskutowałyśmy więc m.in. o szacunku dla człowieka, moralności, o „życiu chwilą”. Ciotka Julia i skryba to jedna z tych książek, których się nie zapomina, a przyjemność płynąca z jej lektury jest nie do opisania. Pozycja obowiązkowa do przeczytania!!!!!


Aldona Wiśniowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: