16193313 razy

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2011

„Polska poezja oczami wyobraźni ucznia”

01-02-2011

W ramach współpracy Filii Nr 5 ze Szkołą Podstawową Nr 15, w bibliotece otwarto wystawę prac uczniów, ilustrującą polską poezję. Opiekunem wystawy jest pani Izabela Liskowicz- nauczycielka plastyki.

Obrazy młodych twórców, można obejrzeć w godzinach pracy biblioteki od 20 stycznia do końca lutego 2011r.

Serdecznie zapraszamy!!!

(A.W.)

Ekspozycja pt. „Polska poezja oczami wyobraźni ucznia” zamieszczona w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie, Filii Nr 5 na osiedlu „Budziwój”, przedstawia ilustracje do utworów polskich poetów i pisarzy, tj. Aleksandra Fredro, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy. Wykonane zostały przez uczniów Szkoły Podstawowej Nr 15 w Rzeszowie podczas zajęć na lekcjach plastyki lub koła plastycznego.

Uczniowie tworzyli swoje prace po uprzednim wysłuchaniu tekstu wiersza, który wprawiał słuchacza w dobry humor. Na wystawie zostało zamieszczonych dwadzieścia prac, które wyróżniały się atrakcyjnością rozwiązania, trafnym doborem postaci i elementów zgodnych z treścią, układem kompozycyjnym bądź estetycznym wykończeniem.

Prace plastyczne pokazują szeroki wachlarz możliwości tworzenia ilustracji do tego samego utworu. Mamy kompozycje pełne ekspresji, ukazujące w kilku pracach przerażonego bohatera wiersza pt. „Okulary”  czy plotkujące ptaki, które niemalże się kłócą. Stworzenie takiej pracy rysunkowej wymaga szczególnej wrażliwości i zaangażowania. Szczegółowe przedstawienie fragmentów tekstu jest zaletą prac ilustrujących wiersz pt. „Paweł i Gaweł”. Wiele wysiłku włożyli uczniowie, aby ukazać pomieszczenia z wiersza. Zasłyszane słowa stały się obrazami. To szczególna sztuka związana z rozwojem wyobraźni, której trzeba pomóc się rozwijać. To także świetny pomysł na aktywne spędzanie czasu, dlatego zapraszam na warsztaty plastyczne w dniu 20 I 2011 roku, związane z tworzeniem ilustracji do innych utworów.

Izabela Liskowicz