MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Wydarzenia w 2020 roku

Powody, dla których nie wolno marnować wody - relacja z Bajkowego Klubu Malucha – Filia 4

11-03-2020

Powody, dla których nie wolno marnować wody

- relacja z Bajkowego Klubu Malucha – Filia 4

WODA – to cenny dar natury, który stanowi podstawę dla  życia wszystkich stworzeń na naszej planecie. Powinna być ona pod szczególną ochroną ekologów, a każdy może przyczynić się do jej oszczędzania we własnym zakresie. Dlatego też, ten jakże ważny temat,  poruszyliśmy na spotkaniu Bajkowego Klubu Malucha 5 marca 2020 roku.

Problem ochrony przyrody a zwłaszcza oszczędzania wody, bardzo trafnie przedstawiła nam za pomocą wierszowanego tekstu autorka Hania Buch – „Orka w wannie”. Pozycja ta niesie ogromny ładunek dydaktyczno-wychowawczy. Opowiada o tym, jak ogromne zwierzę, które żyje na wolności, nagle znajduje się w malutkiej łazience, mieszkańcy bloku próbują na różne sposoby uwolnić ją, ale okazuje się, iż ona nie chce. A dlaczego, o tym dowiaduje się malutka Ala. Okazuje się, że gdy dorośli opuszczają bezsilnie ręce – małe dziecko potrafi przyjść im z pomocą i zadać orce właściwe pytanie. Jak się zakończyła cała historia, aby się przekonać trzeba sięgnąć do książeczki.

Nasi mali klubowicze z niesłabnącym zainteresowaniem śledzili losy orki, dopingowali małą Alę, aby podjęła próbę i pomogła wydostać się jej z ciasnej wanny. Dzieci miały niesamowite pomysły na oswobodzenie zwierzęcia, a także na sposoby oszczędzania wody. Był to przecież kluczowy temat naszych zajęć.

Aby unaocznić dzieciom problematykę utworu, przystąpiliśmy do zabaw animacyjno-literackich: Pląs kropelek wody, Obrońcy wody, Płynie woda czy Strumień wody. Dzieciaki ochoczo bawiły się, zamieniając na chwilkę w kropelki wody, inscenizowały wierszyk o krystalicznej wodzie, lodzie i bałwankach.

Na zakończenie spotkania Bajkowego Klubu Malucha, dzieci wykonały z pomocą rodziców sylwetkę kolorowej rybki, z której były bardzo dumne.

Mamy nadzieję, że książeczka „Orka w wannie”, która kładzie duży nacisk na ekologię i ochronę przyrody, działa na wyobraźnię młodego czytelnika i uczy go dbania o środowisko naturalne. Takie nawyki należy wyrabiać u dzieci od najmłodszych lat.

Wszystkim klubowiczom dziękujemy za przybycie do naszej biblioteki i zapraszamy serdecznie na kwietniowe spotkanie Bajkowego Klubu Malucha.

Barbara Ślęzak

-------------------------------------------------