MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2019

Mia + Ben = przyjaźń – relacja ze spotkania Bajkowego Klubu Malucha – Filia nr 4

09-12-2019

Mia + Ben = przyjaźń
– relacja ze spotkania Bajkowego Klubu Malucha – Filia nr 4

Temat przyjaźni jest tematem niezwykle często poruszanym w literaturze dla dzieci i młodzieży, bowiem przyjaźń jako wartość, we współczesnym świecie, ma ogromne znaczenie. Dlatego też, temat ten stanowił kanwę grudniowego spotkania Bajkowego Klubu Malucha, które odbyło się w naszej bibliotece, w czwartkowy wieczór 5 grudnia 2019 r.

Czy może istnieć prawdziwa przyjaźń między małymi dziećmi, czy mimo ogromnych odległości potrafią ją utrzymać? Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi w książeczce pt. "Papierowe samoloty” autorstwa Jima Helmore i Richarda Jonesa. Najmłodsi klubowicze z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści o dwojgu przyjaciołach – Mii i Benie, którzy mieszkając obok siebie, żeglując, huśtając się i śpiewając, najbardziej na świecie uwielbiali tworzyć papierowe samoloty. Lecz ich dziecięce plany krzyżuje niespodziewana wiadomość. Okazuje się, że ich przyjaźń będzie wystawiona na wielką próbę. Czy uda im się pozostać nadal przyjaciółmi? Na to pytanie staraliśmy się sami znaleźć odpowiedź, a  nasi mali klubowicze potrafili niezwykle trafnie i dojrzale formułować swoje przemyślenia.

Dzieci po wysłuchaniu przepięknie opowiedzianej historii, z wielką radością, ochoczo wzięły udział w proponowanych im licznych zabawach animacyjno-literackich. Bawiliśmy się w „Latające samoloty”, „Samoloty startują”, inscenizowaliśmy wiersz M. Berowskiej – „Kto najszybszy? Kto najważniejszy?”. Po tej sporej dawce ruchu, dzieci z zaangażowaniem przystąpiły do wykonania własnego latającego samolociku, który szybował po naszym bibliotecznym niebie. Na zakończenie spotkania, rozwiązaliśmy wspólnie quiz pt. „Co można zabrać ze sobą na pokład samolotu?”. Okazało się, że dzieci miały bardzo różne pomysły na rozwiązanie tego samego tematu.

Nasze kolejne spotkanie Bajkowego Klubu Malucha utwierdziło nas w przekonaniu, iż dzieci bardzo chętnie lubią przebywać w bibliotece, biorąc udział w zajęciach. A piękna historia Mii i Bena o ich niezwykłej przyjaźni, która przetrwała nawet największe przeciwności losu, uświadomiła dzieciom, że zawsze warto walczyć o prawdziwego przyjaciela.

Na kolejne spotkanie Bajkowego Klubu Malucha serdecznie zapraszamy w nowym 2020 roku.

Barbara Ślęzak

------------------------------------------------------------------