Wydarzenia w 2019 roku

Odkryjmy Europę! Przystanek - Rumunia - relacja z Filii nr 4

11-03-2019

Odkryjmy Europę! Przystanek - Rumunia - relacja z Filii nr 4

7 marca 2019 r. najmłodsi czytelnicy - uczniowie klas nauczania początkowego przemierzyli wirtualny szlak po Rumunii. Przewodnikiem naszej podróży była Ewa Nowak-Koprowicz, Koordynator Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Interesująca i profesjonalnie przedstawiona prezentacja została przygotowana w związku z trwającą od stycznia do czerwca Prezydencją Rumunii w Radzie Unii Europejskiej.

Filia nr 4 zainaugurowała cykl spotkań w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie popularyzujący ten niezwykle ciekawy kraj.

Duże wrażenie na naszych uczestnikach wywarła opowieść o wspaniałych górskich szczytach, skarbach natury i niezwykłych zabytkach Rumunii. Nie zabrakło również podstawowych informacji o położeniu, walucie, klimacie, stolicy i symbolach narodowych tego kraju. Dodatkową atrakcją była wyprawa do zamku Drakuli, rozmowa o tradycjach, zwyczajach i mistrzach sportu.

Uzupełnieniem wiedzy będzie również broszura „Odkryjmy Europę” wydana przez Urząd Publikacji Unii Europejskiej, przekazana na zakończenie spotkania wszystkim uczestnikom.

Rumunia, która jest członkiem Unii Europejskiej od 2007 r. jest krajem nowoczesnym, ale jeszcze nie odkrytym. Każde spotkanie przybliża, wnosi wiedzę  i zachęca do poznawania nowych zakątków, dlatego warto je organizować i w nich uczestniczyć.

Dziękujemy Pani Ewie Nowak-Koprowicz za spotkanie, intelektualną przygodę i zaproszenie do współpracy.

Danuta Hulek

-------------------------------------------------------------------