Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18546875 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2018

„Klejnoty - dzieła sztuki – krótka historia biżuterii” – relacja z Filii nr 4

19-12-2018

„Klejnoty - dzieła sztuki – krótka historia biżuterii”
– relacja z Filii nr 4

 

11 grudnia 2018 r. na spotkaniu klubu czytelniczego dla dorosłych „Spotkania z literaturą”, Filia nr 4 gościła Panią Barbarę Adamską – historyka sztuki, pasjonatkę kultury i literatury.
 

Biżuteria towarzyszyła człowiekowi niemal od zawsze. Kolczyki, bransoletki, naszyjniki – te wszystkie ozdoby były znane i popularne już w starożytnym Egipcie. Nosili je najbogatsi, by podkreślić nie tylko urodę, ale przede wszystkim status społeczny i bogactwo. Ulubionym kruszcem było złoto, uzupełniane kolorowymi szkiełkami i kamieniami półszlachetnymi. W średniowieczu sztuka jubilerska nadal kwitła i wyrabiano nie tylko naszyjniki, kolczyki czy bransoletki, ale także sygnety rodowe.


W Polsce w okresie baroku nieodzownym i niezwykle dekoracyjnym elementem ubioru męskiego były guzy, zwane też guzikami lub kneflami. Wykonywane z metali szlachetnych  i cyny, a także z kamieni i korala. W okresie powstań narodowych i upadku Polski noszono biżuterię patriotyczną – w czarnym kolorze, najbardziej znanym był „krzyżyk z Olszynki”. W następnych stuleciach biżuteria stawała się coraz bardziej popularna - noszono ją nie tylko na wielkie wyjścia, ale także na co dzień. Jedną z najbardziej ponadczasowych ozdób stał się złoty pierścionek z diamentem.


Dziś, choć klasyczne wzory nadal są popularne, projektanci inspirują się poprzednimi epokami. Mamy biżuterię nawiązującą do epok elżbietańskiej i wiktoriańskiej (bardzo zdobną, którą noszono kiedyś w pałacach) czy zdobioną kamieniami, które były modne już w starożytnym Egipcie.


Spotkanie wzbogacone zostało prezentacją multimedialną a także prywatnym zbiorem albumów Pani Barbary Adamskiej.

Renata Wajda

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: