Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18859690 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2017

Pani na Rzeszowskim Zamku w Filii nr 4 – relacja

12-01-2017

Pani na Rzeszowskim Zamku –

Filia nr 4

 

Spotkanie klubu czytelniczego dla dorosłych „Spotkania z Literaturą”, 10 stycznia 2017 r., dotyczyło naszego miasta, jego historii i kultury, ze szczególnym uwzględnieniem mecenatu artystycznego Joanny von Stein Lubomirskiej i jej rodziny.

 

Pani Barbara Adamska – historyk sztuki, przygotowała prelekcję w oparciu o własne poszukiwania i ogromną wiedzę oraz materiały z biblioteki Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Uczestnicy klubu oraz miłośnicy sztuki z zainteresowaniem wysłuchali historii o rodzinie Lubomirskich i Joannie, która miała ogromny wpływ na rozkwit Rzeszowa. Za jej przyczyną prowadzone były prace urbanistyczne przy Rzeszowskim Zamku. Dość ponura forteca i jej najbliższe otoczenie zmieniły się wówczas, a ich kompozycja urbanistyczna świadczyła o kontaktach nowych właścicieli z europejskimi ośrodkami kultury. Obecnie z zabytkowej dzielnicy zamkowej zachowały się tylko fortyfikacje. Na podstawie spisu inwentarza dociekamy, jak wyglądały wnętrza, ich kolorystyka, wyposażenie, meble, zastawy stołowe, stroje, obrazy, książki oraz dworskie zwyczaje. Rzeszów za czasów Jerzego Ignacego Lubomirskiego i jego żony Joanny był drugim co do wielkości ośrodkiem sztuki saskiej i znaczącym ośrodkiem życia towarzyskiego. Joanna von Stein Lubomirska była, m.in. inicjatorką koronacji obrazu NMP w kościele Bernardynów w Rzeszowie, tam też znajduje się jej olejny portret. Po jej śmierci rezydencja podupadła. W 1812 r. została przeznaczona na siedzibę sądu i więzienie, w 1820 r. oficjalnie wykupiona przez Austriaków i bezpowrotnie zdewastowana.

 

Dziękujemy Pani Barbarze Adamskiej za niezwykle ciekawą opowieść z czasów świetności stolicy Podkarpacia, wszystkim uczestnikom spotkania za zainteresowanie tematem, wymianę cennych uwag i przemyśleń.

 

Danuta Hulek

 

------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: