Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

SBP

DKK

Legimi

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2016

Cerkwie – podkarpackie arcydzieła architektury sakralnej w Filii nr 4 – relacja

16-09-2016

Cerkwie – podkarpackie arcydzieła architektury sakralnej –
Filia nr 4

13 września 2016 r. biblioteka gościła miłośników drewnianych obiektów sakralnych, wybranych spośród podkarpackich cerkwi. Spotkanie klubu czytelniczego „Spotkania z Literaturą” odbyło się z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2016.

Barbara Adamska – historyk sztuki odkryła przed uczestnikami tajemniczy urok wybranych cerkwi o zachwycającej polichromii i detalach architektonicznych.

Na szlaku wirtualnej wycieczki w pięknym krajobrazie podkarpackim znalazły się cerkwie unickie i prawosławne, m.in.: w Radrużu, Uluczu, Hyrowej, Komańczy, Piątkowej, Nowym Bruśnie. Wymagający czytelnicy otrzymali obszerną informację dotyczącą historii zapisanej w drewnie, sięgającej do początków IV w. i czasów panowania Konstantyna w Wielkim Cesarstwie Rzymskim aż do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływów wielokulturowych.

Prezentacja multimedialna umożliwiła obejrzenie zewnętrznych brył prezentowanych cerkiew, ich wyposażenia i wystroju. Uczestników zachwyciły niezwykłe ikonostasy ze zbiorem ikon i carskich wrót omówione przez naszego Gościa z wielkim pietyzmem.

Wyjątkowe spotkanie nawiązujące do hasła EDD „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią” zachęciło uczestników do poznawania dziedzictwa kulturowego Podkarpacia, do zwiedzania i podziwiania sztuki, która wyrosła z ubogich społeczności wiejskich.

Danuta Hulek

----------------------------------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.