MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2016

Przeczytam Ci moją książkę – podsumowanie projektu

15-09-2016

Przeczytam Ci moją książkę –

podsumowanie projektu

W ramach programu „Promocja literatury i czytelnictwa”, pod nazwą „Spotkania pod znakiem Pegaza”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Filia 4 WiMBP w Rzeszowie, od czerwca do września 2016 r., zorganizowała 10 spotkań, w tym większość w plenerze. W sąsiadującym z biblioteką Parku Sybiraków wypoczywa liczne grono mieszkańców, to właśnie oni aktywnie przyłączyli się do wspólnej zabawy z książką.

Działania biblioteki były szczególnie skierowane do dzieci w wieku 3-6. lat, przede wszystkim tych, które nie uczęszczają do przedszkoli oraz ich rodziców i opiekunów. Bibliotekarze i Rodzice. świadomi ogromnej roli książki i kształtowania nawyku czytania od najmłodszych lat. stworzyli wspólnie kilka ciekawych tematów do literackiej zabawy. Starsi opiekunowie dzieci, zainspirowani wspomnieniami z dzieciństwa, zaproponowali, m.in.: spotkania z Kubusiem Puchatkiem, Reksiem, Bolkiem i Lolkiem, Kopciuszkiem, Koziołkiem Matołkiem, Czerwonym Kapturkiem, Baba Jagą, Muminkami oraz z poezją Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

Atrakcją imprez, obok ciekawych propozycji zabaw integracyjnych i czytelniczych, były również rekwizyty wykonane przez organizatorów, zakupione oryginalne maskotki, materiały plastyczne i plenerowe gry edukacyjne, miłym akcentem był również słodki poczęstunek. Wprowadzenie nowych elementów pedagogiki zabawy w letniej scenerii, integracja wielopokoleniowa wzbudziły duże zainteresowanie. W dotychczasowych spotkaniach wzięło udział 280 osób. W gronie zainteresowanych były całe rodziny, w tym również dzieci do 3. lat i powyżej 6. Popularność tej inicjatywy wyzwoliła u bibliotekarzy i opiekunów nowe pokłady pomysłów. Zakupiono teatrzyk Kamishibai oraz kolorową szachownicę edukacyjną do kreatywnych zabaw. Wspólne czytanie budowało szczególną więź emocjonalną między uczestnikami czytelniczych spotkań i zostało pozytywnie ocenione w środowisku.

Danuta Hulek

Relacje ze spotkań:

----------------------------------------------

*Zdjęcia z wizerunkami dzieci umieszczono na stronie www za zgodą rodziców i opiekunów.