Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
24746343 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Legimi

 

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Archiwum wydarzeń 2015

JAN DŁUGOSZ – OJCIEC POLSKIEJ HISTORIOGRAFII w Filii nr 4 – relacja

03-12-2015

JAN DŁUGOSZ –

OJCIEC POLSKIEJ HISTORIOGRAFII –

Filia nr 4

 

Jan Długosz uważał historię za mistrzynię życia, która naucza cnoty i drogę do niej wskazuje – tak posłowie uzasadnili uchwałę, która nadała Janowi Długoszowi status patrona 2015 r. w 600. rocznicę jego urodzin.

 

Z tej okazji, 25 listopada 2015 r., Filia nr 4 przygotowała dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 22 w Rzeszowie prezentację multimedialną upamiętniającą postać Jana Długosza – najbardziej zasłużonego polskiego historyka, kronikarza, twórcy nie mającego sobie równych w ówczesnej Europie dzieła „Historia”, duchownego, geografa, dyplomaty; wychowawcy synów Kazimierza Jagiellończyka. Jan Długosz jako dziecko, chętnie garnął się do szkoły przychodząc znacznie wcześniej niż inni. Zabawki podobno potopił w stawie, a zajął się wyłącznie nauką. Gdy już nic nowego nie mógł się nauczyć, postanowiono wysłać niespełna trzynastoletniego chłopca do Krakowa, na sławny Uniwersytet. Po trzech latach Długosz opuścił Akademię Krakowską.

 

O przyszłości Jana Długosza pomyślał jego stryj ks. Bartłomiej Długosz. Zaprotegował bratanka biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. U niego rozpoczął pracę jako skromny pisarz dworu biskupiego. Zwrócił na siebie szybko uwagę dokładnością i sumiennością w wykonywaniu obowiązków oraz talentem organizatorskim. W rezultacie zaczął szybko osiągać wysokie godności kościelne, połączone z dochodowymi majątkami. Jan Długosz wierny był biskupowi Oleśnickiemu nawet wtedy, gdy odsunięto go od rządów, polityki państwa przez króla Kazimierza Jagiellończyka. Syn rycerza dał się również poznać jako pasjonata gospodarki rolnej. Cieszyła go dobrze uprawiona rola. Nie znosił niedbalstwa pracujących chłopów, nierzetelności rządców i ekonomów, które umniejszały plony i dochody. To on podsunął Oleśnickiemu myśl, by systematycznie ustalać normę dochodu z każdego majątku biskupiego. I tak powstała „Księga uposażeń diecezji krakowskiej”.

 

Pisarstwo Jana Długosza jest bardzo różnorodne. Jest on autorem prac: „Sztandary wojsk krzyżackich z Prus”, rejestrującej sztandary krzyżackie zdobyte w bitwie pod Grunwaldem; „Znaki albo godła Królestwa Polskiego” – dzieła o rodach szlacheckich i herbach polskich. Napisał również żywoty świętych i tzw. katalogi biskupów, czyli ich życiorysy uporządkowane wedle kolejności, w jakiej godność biskupią piastowali. Najdłużej jednak pracował nad największym dziełem swojego życia – „Dziełami Polski”. Twórczość Długosza jest nie tylko bezcennym źródłem wiadomości historycznych, ale m.in. także służy badaniom geograficznym, heraldycznym i językoznawczym. Nie obca mu była działalność filantropijna. Wiele miejscowości w Polsce szczyci się dziś gotyckimi budowlami, ufundowanymi przez Kronikarza. Oprócz domów dla wikariuszy, kościołów oraz klasztoru w Kłobucku, wybudował znaczną ilość burs.

 

W zbiorach specjalnych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie znajduje się egzemplarz dzieła Jana Długosza Historia polonica, tom 1, wydrukowany w Dobromilu, w oficynie Jana Szeligi, w 1615 r.

 

Beata Terlicka

_________________________________________________________________________________________

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: