MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2014

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA – PRIORYTET 2/2014 w Filii nr 4 – relacja

05-12-2014

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA – PRIORYTET 2/2014

- Filia nr 4

W celu zwiększenia czytelnictwa, mając na uwadze kształtowanie nawyku czytania, Filia nr 4 WiMBP w Rzeszowie we współpracy z biblioteką Zespołu Szkół im. UNICEF w Rzeszowie włączyła się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2/2014. Uwzględniając potrzeby czytelnicze młodzieży specjalnej troski ze szkoły podstawowej i gimnazjum, funkcjonujących w ramach Zespołu Szkół, biblioteka zakupiła ze środków przyznanych w ramach programu Priorytet 2/2014 582 egz. książek na wartość 10 000 złotych. Wśród zakupionych publikacji dominują albumy, książki bogato ilustrowane, trójwymiarowe, dźwiękowe, o nietypowych kształtach. Informacja o tych publikacjach, adresowanych głównie do dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat z Zespołu Szkół im. UNICEF, znajduje się na elektronicznej tablicy ogłoszeń w formie spisu z kolorowymi okładkami i opisami bibliograficznymi, na specjalnie przygotowanym regale i kąciku bibliotecznym, tak by odbiorcy o szczególnych możliwościach percepcji mogli bez trudu skorzystać z propozycji biblioteki.

Warunkiem przyznania wnioskowanych środków było przeprowadzenie wielu imprez bibliotecznych, lekcji i zajęć biblioterapeutycznych z partnerską szkołą. Były to 3 cykle:

– „Oglądamy, szukamy, czytamy” („Bestsellery biblioteki, wycieczki”),

– „Za ścianą zaczarowaną” („Bezpieczeństwo – Co to takiego?”, „Tajemnice Klubu »Dobre maniery«”, „Myślanki o domu”, „Strachy na Lachy!”),

– „Biblioteka uczy, bawi, informuje” („Skąd ta muzyka?”, „Bajkowa jesień”, „To jest mój kraj”, „Andrzejki”).

Do wspólnych działań przy realizacji projektu zostały zaangażowane wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum z Zespołu Szkół im. UNICEF w Rzeszowie. W 25 spotkaniach wzięło udział 169 uczestników. Zrealizowane zadania zaowocowały dalszą współpracą i przygodą z książką tej szczególnej grupy dzieci specjalnej troski z klas 4-6 szkoły podstawowej i młodzieży gimnazjalnej.

oprac. Danuta Hulek

______________________________________________________________________________________