Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Legimi

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

Archiwum wydarzeń 2013

O PODRÓŻACH PYZY PO POLSCE – relacja ze spotkań w Filii 4

20-11-2013

O PODRÓŻACH PYZY PO POLSCE

– relacja ze spotkań w Filii 4

W dniach 01 sierpnia, 17 września oraz  15, 16 i 18 października 2013 r. - Filia 4 zorganizowała cykl spotkań dla przedszkolaków z PP nr 18, 22 i 28 .

Sięgając do klasyki baśni polskiej na nowo odkryliśmy sympatyczną Pyzę – bohaterkę utworu Hanny Januszewskiej pt. „Pyza na polskich dróżkach”. Autorka bawi nas w niej swoistym humorem i czaruje polską muzyką.

Pyza to postać baśniowa – popularna na Mazowszu okrągła kluska z mąki, pewnego dnia ożyła i powędrowała przez Polskę. Zwiedzała co sławniejsze miasta, wsie, zabytki, gościła w puszczy i nad Wisłą. Wyruszyła spod Łowicza, podziwiając nie tylko piękno ojczystego kraju ale i zagraniczne miasta. W Białowieży spotkała żubry, w Toruniu jadła pyszne toruńskie pierniki, w Żelazowej Woli słuchała koncertów Fryderyka Chopina, zwiedziła Mysią Wieżę, Kraków, Warszawę, Sandomierz a nawet Rzeszów i Lwów.

Przedszkolaki w trakcie spotkania inscenizowały znaną baśń, układały krótkie scenki dramowe z  Pyzą w roli głównej, poznawały miasta i krainy, przez które wędrowała nasza bohaterka. Na koniec z kolorowych literek ułożyły hasło ”POLSKA PYZA”. Z ogromnym zainteresowaniem słuchały tekstu o wędrówce małej dziewczynki, zawsze uśmiechniętej i figlarnej, która z wielką odwagą przemierzyła Polskę wzdłuż i wszerz.

Oprac. Barbara Ślęzak

__________________________________________________________________________________________________________