MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2012

TYDZIEŃ BIBLIOTEK pod hasłem "Biblioteka ciągle w grze" w Filii nr 4

17-05-2012

TYDZIEŃ BIBLIOTEK w FILII 4

„Biblioteka ciągle w grze”

Ogólnopolska akcja Tygodnia Bibliotek zainicjowana w 2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich promująca książkę i czytelnictwo, biblioteki i bibliotekarzy jest również doskonałą okazją do podkreślenia roli Filii 4 w lokalnej społeczności. Nasza biblioteka odpowiada na wyzwania współczesności, przestaje być tylko i wyłącznie zbiorem książek, oferuje swoim czytelnikom dostęp do internetu, gromadzi filmy i audiobooki, posiada elektroniczne systemy wyszukiwania i udostępniania zbiorów, promuje nowy  wizerunek  biblioteki jako ośrodka informacji, miejsca przyjaznego  spotkaniom z ciekawymi ludźmi.

7 maja Tydzień Bibliotek rozpoczęła „Bajkowa olimpiada”. Gry i zabawy animacyjne ze znanymi bajkowymi postaciami, sportowo-literacka rywalizacja dzieci z Przedszkola nr 22 w Rzeszowie podkreśliła motyw sportu w literaturze zgodnie z hasłem tegorocznego święta bibliotek połączonego z wydarzeniami sportowymi EURO 2012.

Spotkania w dniach 08 i 15 maja zdominowały „Konkurencje ministrów” na motywach utworu Janusza Korczaka "Król Maciuś I" z udziałem uczniów ZSS im. UNICEF w Rzeszowie. Poważny w swojej wymowie utwór znanego pisarza i obrońcy dzieci, zaprezentowano przez włączenie do programu spotkań zabaw animacyjnych, plastycznych i zręcznościowym, podkreślając tym samym sylwetkę artystyczną Korczaka oraz  jego dokonania dla literatury i pedagogiki.

Kolejny dzień to prezentacja czytelnika naszej biblioteki Józefa Woźnika i jego pasji tworzenia maleńkich eksponatów związanych z rzemiosłem i pracą na podkarpackiej wsi pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Wystawę odwiedziło kilkadziesiąt osób, przedstawicieli różnych pokoleń czytelników /dzieci z Przedszkola nr 20, 22, uczniowie ZSS im. UNICEF, rodziny czytelników/. Wielu z nich powróciło na krótką chwilę do czasów dzieciństwa, dla pozostałych była to swoista lekcja historii.

14 maja 2012 r. dzieci Przedszkola nr 20 w Rzeszowie uczestniczyły w wielu konkursach literackich pod wspólnym hasłem „Bajkowa olimpiada”.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek w naszej Filii „zagrała przedszkolna orkiestra”. Uczniowie ZSS im. UNICEF w Rzeszowie, kończący edukację szkolną uczestniczyli w występach małych artystów z Przedszkola Nr 22 , którzy zainspirowani utworem A. Wacławskiego i K. Bayera do muzyki P. Wojtasiewicza pod tym samym tytułem wcielili się w rolę muzyków i dyrygentów.

Nasza biblioteka na czas swojego święta w szczególny i niecodzienny  sposób zaakcentowała swoją obecność i znaczenie dla różnych pokoleń czytelników lokalnej społeczności. Odpowiadając na wyzwania  współczesności,  uczestniczy w różnych formach popularyzacji biblioteki ,  jest „ciągle w grze.