Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18558341 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2011

Wieczór poetycki z okazji 100. rocznicy urodzin CZ.MIŁOSZA - Filia nr 4

02-11-2011

„…zechciałeś mnie stworzyć poetą…”-

wieczór poetycki z okazji ROKU MIŁOSZA

FILIA nr 4

27 października 2011 r.

 

         30 czerwca bieżącego roku minęła setna rocznica urodzin Czesława Miłosza - poety, prozaika, tłumacza, laureata Nagrody Nobla i wielu prestiżowych nagród literackich, niezwykle wnikliwego obserwatora wielkości i nędzy minionego wieku, którego utwory są tłumaczone na kilkadziesiąt języków świata.

W komunistycznej Polsce Miłosz został skazany na zapomnienie, publiczne nieistnienie. Przez 30 lat cenzor niemal każdego roku wykreślał jego książkę z planów wydawniczych. Rok po uzyskaniu Nagrody Nobla odbył się tryumfalny powrót poety do kraju. 

Obecny rok 2011- ogłoszony Rokiem Miłosza stał się inspiracją do odkrywania dzieł znakomitego twórcy na nowo. Wydano wiele wspaniałych książek, zorganizowano liczne wystawy i konferencje, odbyło się wiele dyskusji literackich zarówno w Polsce jak i za granicą.
 

Filia nr 4 WiMBP w Rzeszowie włączyła się do obchodów Roku Miłosza proponując swoim czytelnikom udział w wieczorze poetyckim. Na zaproszenie biblioteki odpowiedział znakomity rzeszowski recytator i poeta- Stach Ożóg.

Przyjaciele biblioteki,  czytelnicy, bibliotekarze, miłośnicy poezji w zadumie wysłuchali montażu słowno-muzycznego w aranżacji Stacha Ożoga. Na wstępie, z wykorzystaniem nagrania, przemówił do nas sam poeta w utworach „Piosenka o końcu świata”, „Rzeki”, „Sens”, „O aniołach”.


Teksty w interpretacji Stacha Ożoga m.in. „Wiara, nadzieja, miłość”, „Wyższe argumenty…”, „Ars poetica”, „Piosenka o porcelanie”,  „Campo di Fiori”, „Walc”, „Który skrzywdziłeś” , Do polityka”, „Do poezji”, „Pożegnanie” poprzedziło krótkie spotkanie z poetą jakiego nie znamy. Uczestnicy mogli dzięki temu poznać nieznane fakty z życia poety. Nowe wątki biograficzne z całą pewnością zachęciły do głębszej i pełniejszej refleksji. Niezwykły głos recytatora stał się wyjątkowym instrumentem, pozwalającym zakosztować zgromadzonym gościom wielu artystycznych doznań i w pełni oddał atmosferę tego niecodziennego wieczoru.


Zachętą do bliższego poznania Miłosza jest bogaty księgozbiór biblioteki zawierający utwory poetyckie, eseje, powieści i opracowania  krytyczno-literackie dotyczące życia i twórczości Noblisty prezentowane m.in. na okolicznościowej wystawce.


Spotkanie pięknie podsumowuje wpis  Stacha Ożoga uwieczniony na kartach kroniki Filii 4 w dniu 27 października 2011 r.

„Z nadzieją ocalenia świata przed mrokiem pamięci”.

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: