Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18529774 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2010

CZARODZIEJ Z NANTES - literackie pomysły i podróże wyobraźni

26-11-2010

25 listopada 2010 r. Filia 4 zorganizowała spotkanie dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Rzeszowie.


Honorowym gościem naszej biblioteki był przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a – Pan Wojciecha Jama.


Jedną z wielu pasji naszego gościa jest twórczość Juliusza Verne’a. Klasyk literatury przygodowej, podróżniczej i science fiction rozbudził wyobraźnię i ciekawość u wielu czytelników, którzy w 2000 roku w 95. rocznicę śmierci francuskiego pisarza założyli legalnie działającą organizację skupiającą wielbicieli J.Verne’a. Pod wpływem lektury wielu z nich zamknęło się w swoich warsztatach, projektując niezwykłe maszyny opisane na łamach fantastycznych powieści. Kilka takich eksponatów zaprezentował również jeden z nich - Pan Wojciech Jama.


Juliusz Verne przez całe życie realizował swe dziecięce marzenia, wiele lat spędził w bibliotekach, by z książek, czasopism naukowych przenosić wyszukane przez siebie techniczne ciekawostki , marzył o dalekich podróżach, ale nie dane mu było je zrealizować. Inspiracją do prekursorskiej twórczości były ciekawostki wyszukane w książkach, które w połączeniu z marzeniami i niezwykłą wyobraźnią zaowocowały literackimi podróżami m.in. na bezludną wyspę i Księżyc, do dzikiej Afryki, dookoła świata, do środka Ziemi, w głąb oceanu.


Śmiałe wizje literackie fascynują do dziś , w połowie XIX wieku były tylko marzeniem. Obecnie wiele z nich stało się już rzeczywistością. Niezmienne pozostały tylko wartości jak odwaga, przyjaźń, współpraca i wytrwałość, które pisarz mocno akcentował w swoich dziełach.


Młodzież wykazała ogromne zaciekawienie tematem literackich wizji J.Verne’a, jak również wieloma eksponatami kolekcjonerskimi, które prezentował Pan W. Jama.
Były wśród nich oryginalne wydania książek w różnych językach, liczne gadżety z motywami literackich pomysłów jak gry towarzyskie, długopisy, karty, plakaty, afisze, historyjki obrazkowe jak również elementy i modele statków oraz ich wyposażenie.


Niezwykły nastrój spotkania zachęcił młodzież do zapoznania się z licznymi publikacjami Juliusz Verne’a dostępnymi w naszej bibliotece oraz umotywował do nauki i czytania książek.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: