MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Archiwum wydarzeń 2010

CZARODZIEJ Z NANTES - literackie pomysły i podróże wyobraźni

26-11-2010

25 listopada 2010 r. Filia 4 zorganizowała spotkanie dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Rzeszowie.

Honorowym gościem naszej biblioteki był przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Juliusza Verne’a – Pan Wojciecha Jama.

Jedną z wielu pasji naszego gościa jest twórczość Juliusza Verne’a. Klasyk literatury przygodowej, podróżniczej i science fiction rozbudził wyobraźnię i ciekawość u wielu czytelników, którzy w 2000 roku w 95. rocznicę śmierci francuskiego pisarza założyli legalnie działającą organizację skupiającą wielbicieli J.Verne’a. Pod wpływem lektury wielu z nich zamknęło się w swoich warsztatach, projektując niezwykłe maszyny opisane na łamach fantastycznych powieści. Kilka takich eksponatów zaprezentował również jeden z nich - Pan Wojciech Jama.

Juliusz Verne przez całe życie realizował swe dziecięce marzenia, wiele lat spędził w bibliotekach, by z książek, czasopism naukowych przenosić wyszukane przez siebie techniczne ciekawostki , marzył o dalekich podróżach, ale nie dane mu było je zrealizować. Inspiracją do prekursorskiej twórczości były ciekawostki wyszukane w książkach, które w połączeniu z marzeniami i niezwykłą wyobraźnią zaowocowały literackimi podróżami m.in. na bezludną wyspę i Księżyc, do dzikiej Afryki, dookoła świata, do środka Ziemi, w głąb oceanu.

Śmiałe wizje literackie fascynują do dziś , w połowie XIX wieku były tylko marzeniem. Obecnie wiele z nich stało się już rzeczywistością. Niezmienne pozostały tylko wartości jak odwaga, przyjaźń, współpraca i wytrwałość, które pisarz mocno akcentował w swoich dziełach.

Młodzież wykazała ogromne zaciekawienie tematem literackich wizji J.Verne’a, jak również wieloma eksponatami kolekcjonerskimi, które prezentował Pan W. Jama.
Były wśród nich oryginalne wydania książek w różnych językach, liczne gadżety z motywami literackich pomysłów jak gry towarzyskie, długopisy, karty, plakaty, afisze, historyjki obrazkowe jak również elementy i modele statków oraz ich wyposażenie.

Niezwykły nastrój spotkania zachęcił młodzież do zapoznania się z licznymi publikacjami Juliusz Verne’a dostępnymi w naszej bibliotece oraz umotywował do nauki i czytania książek.