Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18529699 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2009

"Dwugłos liryczny - kobieta, a wiersz" - SPOTKANIE AUTORSKIE

12-03-2009

W ramach Festiwalu „4 Pory Książki” - wiosna to Pora Poezji, stąd bohaterkami spotkania autorskiego w dniu 12 marca br., stały się dwie poetki i ich wiersze:
Dorota Jaworska
i Małgorzata Żurecka
 

Zamysłem tego spotkania była próba refleksji nad zagadnieniem natury poezji oraz włączenie się w ten sposób w pewien nurt rozważań i sporów dotyczących zagadnienia istoty twórczości, usiłowań wyodrębnienia jej części, która nazywana jest sztuką kobiecą.

Panie Dorota i Małgorzata w swoim życiu zawodowym wybrały zawody - do niedawna powszechnie uznawane za męskie – obie bowiem są absolwentkami uczelni technicznych, pani Dorota – Politechniki Kijowskiej, a Małgorzata – Rzeszowskiej.

Pisanie wierszy, jest dla nich najintymniejszą sferą prywatności, uprawianą w ukryciu ich myśli oraz pośród codziennych domowych czynności w odpowiedzi na impulsy kobiecych uczuć.

 

Trudno nie dostrzec po lekturze utworów poetyckich obu Pań, że cechuje je wrażliwość daleka od racjonalnych reguł matematyki, a całe zaangażowanie ukierunkowane jest na emocje, na czucie świata.

Wspólnym mianownikiem ich poezji jest, nie tylko subtelność słowa, ale umiejętność patrzenia na otoczenie, która inspiruje je do wchodzenia w dialog, w rozmowę ze świtem, z bliskimi i sobą.

Różnicuje ich twórczość, ekspresja, z jaką prowadzą swą liryczną konwersację z życiem.

Pani Dorota czyni to z właściwym sobie otwartym sercem, które wyraziście wyczuwa piękno, dramat i kontrasty świata.

Pani Małgorzata chowa się w głębie swego wnętrza, ukrywając się za szybą czułych kobiecych tęsknot i oczekiwań, spojrzeń i gestów.

Kontrast i spójność, wieloaspektowość postaw artystycznych, koloryt nastrojów zestrajają się ze sobą by, w wierszach obu poetek uwrażliwić nas na prawdę i piękno codzienności.
 

Na nasze spotkanie przybyli wielbiciele poezji: nasi czytelnicy, przyjaciele poetek, tak jak i one członkowie związku Literatów Polskich, bibliotekarze, nauczyciele i młodzież… Wszyscy oni z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem przysłuchiwali się wierszom czytanym przez – życzliwą bibliotece i literaturze – znaną rzeszowską aktorkę Elżbietę Winiarską.
Interpretowane przez nią wiersze i intymność lirycznych wyznań oraz niezwykły poetycki dialog, które obie poetki prowadziły ze sobą snując opowieść o sobie, o procesie pisania wierszy, o zmaganiach się z materią słowa oraz z trudnościami na jakie napotykają, by w codzienności znaleźć czas na poezję, sprawiły, że uczestnicy spotkania poddali się niezwykłej aurze osobowości twórczych jakimi są Panie Dorota i Małgorzata.
Poetki bardzo chętnie odpowiadały na pytania, które intrygowały słuchaczy, niejednokrotnie odpowiadając na nie czytanymi przez siebie strofami własnych wierszy, na co zebrani kilkakrotnie odpowiadali uśmiechem, zadumą, lub oklaskami.
Uczestnicy spotkania nie tak łatwo chcieli rozstać się z nastrojem i klimatem jaki wytworzyły wiersze i ich autorki stąd obie Panie długo rozdawały autografy i rozmawiały z czytelnikami.

 

Na zakończenie spotkania wyznały, że właśnie ten wieczór i zestawienie ze sobą ich twórczości stał się inspiracją do napisania wspólnego tomiku poezji, pełnej kobiecego punktu widzenia na wiele aspektów życia.

Spotkaniu autorskiemu towarzyszyły rysunki Liliany Sitek.

 

Dorota Jaworska
urodziła się w Rzeszowie w 1957 r. W 1976 roku wyjechała na studia do Kijowa, w którym pozostała do dzisiaj. Absolwentka Wydziału Elektroniki Politechniki Kijowskiej. Redaktor Naczelny polonijnego kwartalnika „Krynica”. Od wielu lat współpracuje polskojęzycznym „Dziennikiem Kijowskim”. Jest autorką lirycznych wierszy, tłumaczką poezji polskiej na język ukraiński. Zajmuje się też krytyką literacką i eseistyką. Jest popularyzatorką literatury polskiej na Ukrainie. Autorka książki „Blisko do Nieba” oraz tomików wierszy „Spójrz to ja” i „Kiedy jestem sobą”, które zostały wydane w wersji polsko-ukraińskiej.
W roku 2008 została wyróżniona nagrodą Wybitny Dziennikarz Roku 2008 przyznawaną przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich.

 

Małgorzata Żurecka
urodziła się w Stalowej Woli w 1956 roku. Wiersze pisze od lat młodzieńczych. Studiowała na Politechnice Rzeszowskiej. Debiutowała na łamach tygodnika "Sztafeta" w roku 1990. Swoje utwory publikowała w almanachach poetyckich: "Spojrzenia" (Stalowa Wola 1992), "Spojrzenia 2" (Stalowa Wola 1994), "Spojrzenia 3" (Stalowa Wola 2006), "40 lat Wspólnej Obecności" (ZLP Rzeszów 2007) oraz w wydaniu specjalnym, polsko-angielskim, kwartalnika "Poezja Dzisiaj" (2004). W latach 2002 i 2007 otrzymała wyróżnienie w konkursie poetyckim "Wrzeciono" w Nowej Sarzynie. W roku 2007 została również wyróżniona w konkursie poetyckim "Liberum Arbitrium". Dotychczas wydała tomiki poezji: "Piąta pora konieczności" (wyd. "Sztafeta" 2001) oraz "Ostatni anioł goryczy" (wyd. "Sztafeta" 2005), za który otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stalowej Woli "Gałązka Sosny". W roku 2008 otrzymała Nagrodę "Złote Pióro", przyznawaną przez Związek Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie za najnowszy tomik poezji "W kapsule codzienności".

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: