Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
18529677 razy

Pogoda

Pogoda

Swiat Pogody .pl

ZOBACZ TAKŻE:

 

 

 

 


 

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

 

 

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

ZAKUP NOWOŚCI

 

 


Zakup nowości wydawniczych w 2019 r. realizowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Logowanie do SOWA2

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

nr GG 18 66 66 43

fb WiMBP

 

Wirtualna Kolekcja Czasopism

Archiwum wydarzeń 2009

Spotkanie autorskie z Anatolem Diaczyńskim

16-11-2009

To my jesteśmy, Polsko!

 

Słowa te stały się mottem spotkania z pisarzem - Anatolem Diaczyńskim, źródłem refleksji historycznej nad losami Polaków zesłanych z Żytomierszczyzny w połowie lat trzydziestych ubiegłego stulecia do pustych kazachskich stepów, jako "ludzie bez przeszłości, bez ojczyzny".

 

Bohater spotkania to potomek polskim zesłańców, który urodził się w Kazachstanie, osobiście doświadczył biedy, nieludzkich warunków życia, braku perspektyw rozwoju.

 

W wieku 14 lat podjął pierwsze próby literackie, początkowo były to wiersze okolicznościowe, krótkie artykuły publikowane w lokalnej prasie w języku rosyjskim, później poważniejsze dzieła prozatorskie, wspomnienia, legendy, opowiadania, w których element goryczy i tęsknoty za Polską stał się dominującym.

 

Optymizm i wielki upór pisarza, umożliwiły kontynuowanie nauki w Instytucie Gorkiego w Moskwie i dalszy rozwój intelektualny oraz spełnienie największego marzenia-powrotu do Polski.

 

Diaczyński był pionierem odradzającej się polskości w dalekim Kazachstanie, aktywnym działaczem polonijnym. Od 1995 roku mieszka w Stalowej Woli, po repatriacji pracował w firmie handlowej, pełnił funkcję tłumacza, obecnie zajmuje się działalnością literacką. Od 11 lat jest członkiem Związku Literatów Polskich, laureatem nagrody literackiej "Złote Pióro", odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki odznaką "Zasłużony działacz Kultury" oraz Krzyżem Zesłańca Sybiru.

 

Uczestnicy spotkania - młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Rzeszowie oraz sympatycy pisarza przeżyli kolejną lekcję patriotyzmu, wzbogacili swą wiedzę o fakty , które skłaniają do historycznych przemyśleń.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: